Wiadomości

Ziobro: Nie ulega wątpliwości, że ks. Blachnicki został zamordowany, został otruty.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W wyniku prowadzonego śledztwa, nie ulega wątpliwości, że ks. Blachnicki został zamordowany, został otruty – ogłosił minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej z udziałem zastępcy Prokuratora Generalnego Andrzeja Pozorskiego oraz prezesa IPN Karola Nawrockiego.

– „Człowiek staje się piękny i szlachetny, kiedy staje w prawdzie” – to słowa księdza Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Oazowego, wielkiego patrioty, który był traktowany jako jeden z największych wrogów władz PRL – mówił na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. – W wyniku prowadzonego śledztwa, nie ulega wątpliwości, że ks. Blachnicki został zamordowany, został otruty – dodał.

– Ks. Franciszek Blachnicki był kolejną ofiarą systemu komunistycznego, dlatego że prowadził piękną działalność duszpasterską. Jako charyzmatyczny kapłan trafiał do rzesz młodych ludzi. Był przez to postrzegany jako wielkie zagrożenie dla komunistów – tłumaczył Ziobro.

– Po wielu latach konsekwentnego domagania się prawdy historycznej, dzięki doskonałej współpracy z panem ministrem Zbigniewem Ziobro, dzisiaj wiemy, że ks. Blachnicki został zamordowany 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu – powiedział prezes IPN Karol Nawrocki. – Duchowość ks. Blachnickiego najtrafniej określił papież Jan Paweł II, mówiąc, że jest człowiekiem, którego wiara jest konsekwentna – dodał.

– Blisko po 3 latach trudnego i żmudnego postępowania, możemy z satysfakcją powiedzieć, że osiągnęliśmy jeden z celów postępowania – ponad wszelką wątpliwość ustaliliśmy, że ks. Blachnicki został śmiertelnie otruty – stwierdził prok. Andrzej Pozorski.

Osiągnęliśmy jeden z celów postępowania ws. śmierci ks. Blachnickiego, ale kolejne są przed nami. Chcemy ustalić sprawców przestępstwa i pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej – podkreślił zastępca Prokuratora Generalnego.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!