Wiadomości

Ziobro: Gwałt ze szczególnym okrucieństwem będzie zagrożony karą do 30 lat pozbawienia wolności

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gwałt ze szczególnym okrucieństwem będzie zagrożony karą do 30 lat pozbawienia wolności – przypomniał w niedzielę w rozmowie z PAP minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, nawiązując do schwytania przez policję sprawcy brutalnego gwałtu w Chełmży (woj. kujawsko-pomorskie).

„To z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości parlament zaostrzył ostatnio przepisy kodeksu karnego przy okazji zmian dotyczących zwalczania przestępstw pedofilskich: gwałt ze szczególnym okrucieństwem nie będzie już zagrożony karą od 5 do 15 lat, ale od 10 do 30 lat pozbawienia wolności. I choć przepisy te nie weszły jeszcze w życie, to prokuratura winna mieć na względzie wolę ustawodawcy, czyli surowego i bezwzględnego pociągania do odpowiedzialności za przestępstwa powodujące tak potworną krzywdę kobiet” – powiedział PAP minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Wcześniej w niedzielę Zbigniew Ziobro polecił Prokuraturze Krajowej objąć nadzorem śledztwo dotyczące pozbawienia wolności młodej kobiety, jej bicia i brutalnego zgwałcenia, do którego doszło w pustostanie na terenie dworca kolejowego w Chełmży (Kujawsko-pomorskie). W niedzielę rano policja ujęła domniemanego sprawcę tych przestępstw.

„Prokurator Generalny polecił, by po ujęciu sprawcy rozważyć przedstawienie mu zarzutu obejmującego m.in. gwałt ze szczególnym okrucieństwem i pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem. A jeżeli ustalenia dowodowe na to pozwolą, rozpatrzeć także zarzut usiłowania zabójstwa w zamiarze ewentualnym” – poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

O sprawie jako pierwszy poinformował w sobotę portal rmf24.pl, który podał, że do szpitala w Chełmży trafiła kobieta w stanie zagrażającym życiu, o czym policję powiadomiła dyrekcja szpitala. Kobieta miała być przez kilka dni przetrzymywana, bita i gwałcona w pustostanie na dworcu kolejowym w Chełmży. Portal podał, że policja poszukuje sprawcy – 31-letnego Michał K.

Pytany o tę sprawę w sobotę mł. asp. Wojciech Chrostowski z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu potwierdził jedynie fakt, że do szpitala w Chełmży trafiła kobieta, która mogła być bita i zgwałcona. Odmówił bliższych informacji ze względu na dobro śledztwa.

W niedzielę mł. asp. Chrząstowski poinformował PAP, że tego dnia o godzinie 10.00 w Chełmży został zatrzymany poszukiwany mężczyzna, który jest mieszkańcem tej miejscowości.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!