Europa Wiadomości

Zełeński zarządził czystkę w armii. Oskarża wojskowych o złodziejstwo i zdradę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński ogłosił, że wszyscy szefowie regionalnych, wojskowych komisji uzupełnień, zostaną zwolnieni. Sprawa dotyczy niewyobrażalenj wręcz skali korupcji przy uzupełnianiu strat na froncie.

Zełeński zarządził czystkę w armii. Ma to związek z ostatnimi niepowodzeniami na froncie. Trwa intensywne poszukiwanie winnych, któych można będzie obciążyć winą za kiepską sytuację militarną kraju. Na pierwszy ogień poszli oficerowie odpowiedzialni za pobór, czyli pełniący służbę w wojskowych komendach uzupełnień.

Ten system powinien być zarządzany przez ludzi, którzy dokładnie wiedzą, czym jest wojna i dlaczego cynizm i przekupstwo podczas wojny jest zdradą – napisał Zełenski w swoim oświadczeniu na portalu Telegram.

Prezydent dodał, że decyzję o zwolnieniu szefów wszystkich komend uzupełnień w kraju, podjęto na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Decyzja została rzekomo oparta o raporty przygotowane przez prokuraturę, Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Zełeński wskazał też, że obecnie toczy się 112 postępowań karnych przeciwko członkom wojskowych komend uzupełnień.

zełeński
Wpis Wołodymyra Zełęńskiego na Telegramie.

Zełenski zobowiązał do wykonania decyzji o zwolnieniu szefów WKU głównodowodzącego ukraińskiej armii Walerija Załużnego. Ponadto przed powołaniem nowych komendantów, każdy ma być obowiązkowo sprawdzany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

NASZ KOMENTARZ: Już od dłuższego czasu dochodziły do nas informacje, że od służby wojskowej w niezwyciężonej ukraińskiej armii można się wykupić stosunkowo niewielką sumą pieniędzy, płatną na rzecz odpowiedniego urzędnika WKU. Znany jest też motyw na ślub z niepełnosprawną kobietą, który również pozwalał na uniknięcie branki do wojska. Jedno jest pewne – ogłoszenie czystki w WKU akurat teraz, gdy Ukrainie zaczęło brakować rezerw, nie możę być żadnym przypadkiem. Podobnie jak ostatnie decyzja o zakazie wyjazdu z kraju dzieci w wieku lat 16-18.

Polecamy również: Ruszyła zrzutka na walkę z OMZRiK i Konradem Dulkowskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!