Wiadomości

Ze stolicy stanu Ohio usunięto pomnik Krzysztofa Kolumba

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po 65 latach sprzed ratusza w Columbus w stolicy stanu Ohio usunięto pomnik Krzysztofa Kolumba, od którego nazwisko nazwano miasto. Pomnik był darem włoskiego miasta Genua.

Usuwanie pomnika Kolumba rozpoczęło się środę rano. Najpierw pracownicy obrócili go w kierunku ratusza, a po około godzinie został on wywieziony ciężarówką – relacjonuje dziennik „The Columbus Dispatch”.

Komisja ds. Sztuki w Columbus otrzymała zadanie znalezienia nowego pomnika, który stanie przed ratuszem.

– Rozpoczęliśmy przymiarki, chcemy to zrobić dobrze – powiedziała przewodnicząca komisji Diane Nance. Dodała, że decyzja zapadnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Stany Zjednoczone ogarnęło istne szaleństwo – burzone są pomniki amerykańskich bohaterów, a nawet świętych i pisarzy. Tak na przykład w w San Francisco zburzono pomnik św. Junipero, założyciela miasta i wielkiego misjonarza, a także uszkodzono pomnik Miguela Cervantesa, hiszpańskiego pisarza, autora powieści „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy”. Przypomnijmy w tym miejscu, że Cervantes, uprowadzony przez korsarzy i sprzedany następnie następnie na targu niewolników w Algierze, przez pięć lat był niewolnikiem – do momentu aż został wykupiony przez rodzinę.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!