Wiadomości

ZDF omija wyrok sądu ws. „polskich obozów zagłady”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pełnomocnik Karola Tendery, byłego więźnia Auschwitz, uważa, że przeprosiny zamieszczone przez niemiecką telewizję publiczną ZDF po wyroku krakowskiego sądu za użycie słów „polskie obozy zagłady” nie spełniają wymogów. Prawnik domaga się od ZDF prawidłowych przeprosin.

 

– Stanowi to kolejną próbę manipulacji i uniknięcia odpowiedzialności przez największą niemiecką stację telewizyjną – powiedział radca prawny Lech Obara. Sprawa dotyczy grudniowego wyroku krakowskiego sądu na niemieckiego nadawcę ZDF za użycie przez niego słów „polskie obozy zagłady”.

 

Polski sąd nakazał opublikowanie przeprosin w języku niemieckim na stronie głównej portalu www.zdf.de i pozostawienie ich przez jeden miesiąc. Jak wskazał Obara, przeprosiny nie ukazały się na głównej stronie portalu internetowego, lecz jedynie opublikowano tam odnośnik z logo ZDF i tytułem „Przeprosiny Karola Tendery”.

 

– Po otwarciu odnośnika przeprosiny zostały opublikowane w formie grafiki. Tekstu przeprosin nie można odnaleźć z poziomu wyszukiwarek internetowych – powiedział Obara i dodał, że tekst przeprosin został poprzedzony komentarzem stanowiącym próbę „umniejszenia winy i przerzucenia całej odpowiedzialności na francusko-niemiecką stację telewizyjną ARTE”.

 

Były więzień niemieckiego obozu Auschwitz, Karol Tendera, domagał się przeprosin za to, że na portalu zdf.de w informacji o planowanej emisji programu dokumentalnego posłużono się określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. Sąd Apelacyjny w Krakowie w całości uwzględnił argumentację zawartą w pozwie i nakazał przeproszenie pana Karola Tendery za użycie przez niemiecką telewizję ZDF określenia „polskie obozy śmierci”. Sąd wskazał, że przez takie stwierdzenie były więzień Auschwitz z ofiary staje się sprawcą. Przeprosiny winny być przez miesiąc umieszczone na stronie głównej niemieckiego nadawcy.

 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!