Wiadomości

Zdecydowana większość Polaków nie chce protestów w kościołach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Protestów w samych kościołach i wiążącego się z tym zakłócania mszy nie popiera przytłaczająca większość – łącznie 72% badanych. Z tego 44% uznaje, że nie powinno się protestować nie tylko podczas mszy, ale także pod budynkami. 28% jest zdania, że są one dopuszczalne pod kościołami, ale nie w trakcie mszy; a 19% uważa, że są one dopuszczalne i pod świątyniami i w trakcie mszy. 9% respondentów odparło, że nie ma w tej sprawie zdania. To wyniki sondażu dla „Super Expressu”.

– Odsetek niepopierających protestów pod kościołami i w środku świątyń to ci, którzy do kościołów chodzą. Dla takich osób kościół jest miejscem świętym – mówi „Super Expressowi” socjolog, prof. Janusz Czapiński. Ludzie uznają malowanie po ścianach budynków, zakłócanie mszy za profanację. Tym bardziej że protesty nie zostały zapoczątkowane słowami biskupów, tylko orzeczeniem Trybunału – dodaje socjolog. Do największej liczby ataków doszło w niedzielę 25 października. Do jednego z najbardziej radykalnych doszło w poznańskiej katedrze.

Jak pisze dzisiejszy „SE”, badanych zapytano, czy manifestacje w kościołach i pod nimi są dopuszczalną formą protestu w sprawie aborcji. Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster (w dniach 27-28.10) metodą ankiet internetowych na próbie 1022 dorosłych Polaków.

/misyjne.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!