Wiadomości

Zbiórka na proces boksera, który znokautował policjantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We Francji zbierane są pieniądze na proces sądowy byłego mistrza w boksie, który podczas protestu tzw. ruchu żółtych kamizelek pobił dwóch policjantów. Akcja, którą władze uważają za nielegalną, pozwoliła zgromadzić w ciągu doby 120 tys. euro.

Christophe Dettinger – były mistrz Francji w boksie w wadze półciężkiej – w czasie starć z policją w trakcie weekendowego protestu „żółtych kamizelek” w Paryżu poturbował dwóch funkcjonariuszy i przebywa w areszcie.

Głos w sprawie internetowej zbiórki na pokrycie kosztów jego procesu zabrała Marlène Schiappa, francuska sekretarz stanu do spraw równości kobiet i mężczyzn. Akcję nazwała „wstydem i świadectwem, do jakich rozmiarów narosła nienawiść w debacie publicznej”, skoro znajdują się ludzie gotowi „finansować sprawcę przemocy wobec tych, których zadaniem jest pilnowanie ładu społecznego”.

Premier Edouard Philippe zapowiedział zaostrzenie przepisów dotyczących karania sprawców takich rozrób.

Dettinger przed zgłoszeniem się na policję skierował przesłanie do „przyjaciół – żółtych kamizelek”. W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych przyznał, że zareagował niewłaściwie, występując przeciw policjantom. Jednocześnie poprosił „żółte kamizelki” o kontynuowanie protestu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!