Wiadomości

Zbigniew S. wydany Polsce przez holenderski wymiar sprawiedliwości jest już w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zbigniew S. wydany Polsce przez holenderski wymiar sprawiedliwości jest już w Polsce. W asyście polskich policjantów trafił do Polski wojskowym samolotem, a następnie został przetransportowany do aresztu śledczego, gdzie będzie przebywał do dyspozycji Prokuratury.

Do Niderlandów przyjechał z Norwegii, gdzie ubiegał się o azyl polityczny. W ten sposób ukrywał się przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Norweskie władzy nie uznały tych argumentów i odrzuciły wniosek. W obronę Zbigniewa S. zaangażował się m.in. były prezydent Lech Wałęsa i dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski.

Przeciwko S. toczy się aż kilkanaście postępowań sądowych i kilka prokuratorskich. Jest podejrzany o szereg poważnych przestępstw! To m.in. przywłaszczenie ponad 5,6 mln złotych na szkodę swoich partnerów biznesowych i darczyńców fundacji charytatywnej zbierającej pieniądze na chore dzieci, wyłudzenie kilku milionów złotych podatku VAT, a także pranie brudnych pieniędzy. Usłyszał ponadto zarzuty dotyczące pospolitych czynów kryminalnych, jest podejrzany o to, że groził pozbawieniem życia kierownikowi ambulatorium w krakowskim areszcie, a także o dewastowanie mienia publicznego. Podobne groźby miał kierować wobec dyrektora siedleckiego zakładu karnego. To również atak na przesłuchującą go prokurator, w którą rzucił butelką i usiłował przewrócić na nią biurko.

S. był już w przeszłości wielokrotnie skazywany, m.in. za finansowe oszustwa, przywłaszczenia, składanie fałszywych zeznań, znieważenia i zniesławienia, groźby karalne i stosowanie przemocy. Od 2000 roku zapadło wobec niego 28 wyroków skazujących! Był także przeszłości poszukiwany listem gończym.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!