Wiadomości

Izrael: Kneset wybrał nowego prezydenta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kneset zdecydował, że nowym prezydentem zostanie Isaac Herzog. Zastąpi na stanowisku ustępującego prezydenta Reuwena Riwlina, który objął urząd w 2014 roku. Przekazanie władzy nastąpi w lipcu.

W Izraelu prezydenta na siedmioletnią kadencję wybiera parlament. W środę 2 czerwca za kandydaturą Herzoga opowiedziało się 87 deputowanych. Na jego kontrkandydatkę, która była Miriam Peretz zagłosowało 27 parlamentarzystów.

Reuters zwraca uwagę na to, że w systemie politycznym Izraela urząd prezydencki ma charakter przede wszystkim reprezentacyjny. Do zadań głowy państwa należy między innymi zabieganie o jedność pomiędzy skonfliktowanymi środowiskami etnicznymi i wyznaniowymi. – Musimy bronić międzynarodowej pozycji Izraela i jego dobrego imienia w rodzinie narodów, zwalczać antysemityzm i nienawiść do Izraela oraz chronić filary naszej demokracji – powiedział Isaac Herzog.

Izaac Herzog pochodzi z Tel Awiwu. Jest synem byłego prezydenta Izraela, Chaima Herzoga, który był prezydentem Izraela w latach 1983-1988. W latach 2013-2017 pełnił funkcję przewodniczącego izraelskiej Partii Pracy. Z kolei 2018 roku został szefem Agencji Żydowskiej. W swojej politycznej karierze pełnił też funkcje ministerialne, m.in. w gabinecie Benjamina Netanjahu. Kierował wówczas resortem opieki społecznej.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!