Wiadomości

Zbierał grzyby, znalazł skarb – kilkaset arabskich monet z VIII i IX wieku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W lesie w okolicach Strzelinka natrafiono na skarb kilkuset arabskich monet z VIII i IX wieku. Wśród nich było też dwie perskie z VII wieku. Dosłownie wysypały się spod ściółki – pisze portal GP24.pl.

Na srebrne monety natknął się podczas grzybobrania pan Bartosz Michałowski. Ten Miłośnik historii wiedział co zrobić, bo powiadomił o odkryciu odpowiednie służby. Dzięki temu przebłyskujące spod ściółki dirhemy i drahmy zostały umiejętnie wydobyte i zostaną poddane konserwacji.

– Co się czuje, kiedy natrafia się na takie znalezisko? Ekscytację – mówi pan Bartosz. Emocji nie ukrywa też Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, konserwator zabytków ze Słupska, która brała udział w ich odkopaniu i już pisze wniosek do Ministra Kultury o nagrodę dla znalazcy.

Jak na razie wartość kilkuset monet, które zachowały się w całości lub fragmentach ocenia się jako bezcenną. Po badaniach trafią do Muzeum w Lęborku. Specjaliści oceniają, że skarb musiał należeć do kupca, który mniej więcej w IX wieku podróżował do Szczecina lub Gdańska.

/gp24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!