Europa Wiadomości

Zbezczeszczono polskie krzyże na Białorusi. Rosyjskie napisy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Krzyże upamiętniające polskie ofiary NKWD z 1938 roku w Kuropatach koło Mińska, zostały zbezczeszczone. Pojawiły się na nich napisy w języku rosyjskim.

Zbezczeszczono polskie krzyże na Białorusi. Kilka dni temu grupa wiernych udała się do Kuropat na obrzeżach Mińska, aby pomodlić się za ofiary stalinowskich represji, które zostały tam rozstrzelane. Na miejscu okazało się, że część krzyży została zbezczeszczona – pojawiły się na nich obraźliwe napisy w języku rosyjskim.

Portal tvmn.pl podał, że na krzyżu pisarza Wacława Łastouskiego, rozstrzelanego przez sowietów w 1938 roku, wandal zamieścił słowo w języku rosyjskim “upiór”. Natomiast na tym upamiętniającym polskich oficerów napisano: “Siedźcie na Kresach, lachy! Pamiętajcie o pniach katorskich…”.

Według portalu, akty wandalizmu mogą być związane z nadchodzącą rocznicą Nocy Rozstrzelanych Poetów, która przypada z 29 na 30 października. W tym czasie w 1937 r. w podziemiach mińskiego więzienia NKWD zamordowano ponad 130 przedstawicieli białoruskiej elity intelektualnej.

Kuropaty są jednym z co najmniej siedmiu lokalizacji masowych grobów ofiar represji z czasów sowieckich w Mińsku i jego okolicach. Zbiorowe mogiły znajdują się w lesie na północnych obrzeżach miasta.

W Kuropatach może spoczywać nawet do 250 tys. ofiar represji stalinowskich, w tym Rosjanie, Białorusini i Polacy. Według części polskich badaczy to tam nalezy szukać grobów nieodnalezionej dotąd części polskich ofiar zbrodni katyńskiej.

Polecamy również: Wojna rosyjsko-ukraińska. Raport z frontu (04.10.2023)

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!