Wiadomości

Zawaliła się część krateru Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Część krateru aktywnego od ponad dwóch tygodni wulkanu Cumbre Vieja osunęła się w nocy z niedzieli na poniedziałek, powodując większy wypływ lawy na kanaryjskiej wyspie La Palma – poinformował Departament ds. Bezpieczeństwa Narodowego (DSN) Hiszpanii.

Jak wyjaśniło kierownictwo DSN, wskutek zawalenia się fragmentu krateru doszło do połączenia się kilku strumieni lawy. Jednocześnie Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich poinformował, że z Cumbre Vieja wydobywa się znacznie większa jej ilość, niż w poprzednich dniach.

Według szacunków lokalnych władz, lawa pokryła już ok. 400 ha wyspy, a także wdarła się w głąb oceanu na obszarze o powierzchni ponad 30 ha. Wskazano również na nasilającą się aktywność sejsmiczną w okolicach wulkanu, gdzie między północą, południem doszło do 33 trzęsień ziemi, z których najsilniejsze miało magnitudę 3,4 stopnia w otwartej skali Richtera.

Do wybuchu wulkanu na La Palmie doszło 19 września po kilku dniach licznych wstrząsów sejsmicznych na tej kanaryjskiej wyspie. Wcześniejsza erupcja Cumbre Vieja miała miejsce w 1971 roku.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!