Wiadomości

W Norwegii minister podał się do dymisji po podróży do Iranu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Norweski minister rybołówstwa Per Sandberg podał się do dymisji po złamaniu przez niego zasad bezpieczeństwa w czasie prywatnej, niezgłoszonej wcześniej podróży do Iranu z dawną królową piękności irańskiego pochodzenia.

58-letni Sandberg – postać numer dwa prawicowej, antyimigranckiej Partii Postępu – przyznał, że w lipcu udał się do Iranu ze swoją nową, 28-letnią partnerką, nie zgłosiwszy tego w biurze premiera. Na wyjazd zabrał swój służbowy telefon komórkowy.

Agencja AFP zauważa, że norweskie służby bezpieczeństwa regularnie wymieniają Iran wśród najbardziej aktywnych szpiegowsko państw, razem z Chinami i Rosją.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Erna Solberg (z Partii Konserwatywnej) podkreśliła, że Sandberg sam zadecydował o swoim odejściu. „I sądzę, że to dobra decyzja” – oceniła szefowa rządu. „Nie wykazał się koniecznym zdrowym rozsądkiem w kwestii bezpieczeństwa” – dodała.

O aferze z udziałem ministra norweskie media rozpisują się od dwóch tygodni. Ponadto sprawa ściągnęła na rząd krytykę zarówno ze strony opozycji, jak i w samej Partii Postępu, która wraz z konserwatystami i liberałami wchodzi w skład koalicji rządzącej.

Pod presją Sandberg przeprosił za swoje zachowanie, jednak dzień po dniu pojawiały się nowe rewelacje na jego temat. Okazało się – na przykład – że protokoły bezpieczeństwa złamał również w maju, gdy swój służbowy telefon zabrał do Chin.

Przepraszając, minister nie wspomniał jednak o prywatnym wątku swojej podróży, a to zagadnienie najbardziej interesowało media ze względu na tożsamość nowej partnerki ministra. Była królowa piękności, obecnie bizneswoman Bahareh Letnes w przeszłości trzykrotnie składała w Norwegii wniosek o azyl, który za każdym razem odrzucano; kobietę wydalono z kraju, jednak ostatecznie dostała pozwolenie na pobyt ze względu na grożące jej w Iranie przymusowe małżeństwo.

Norweskie służby bezpieczeństwa wewnętrznego wszczęły dochodzenie w sprawie Letnes; kobieta zaprzecza, by miała jakiekolwiek związki z irańskim reżimem.

AFP podkreśla, że Partia Postępu Sandberga opowiada się za natychmiastową deportacją osób ubiegających się o azyl, których wnioski zostały odrzucone.

Nowym ministrem rybołówstwa został Harald Tom Nesvik, również członek Partii Postępu. Sandberg w poniedziałek zrezygnował również z funkcji wiceprzewodniczącego swojego ugrupowania.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!