Polska Wiadomości

Zatrzymano Polaka planującego zamach na Zełenskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polak Paweł K., który zgłosił gotowość do współpracy z rosyjskim wywiadem i miał przygotowywać informacje mające pomóc w planowaniu zamachu na życie prezydenta Ukrainy, został aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia. „Kluczowy materiał dowodowy” uzyskano od strony ukraińskiej.

Zatrzymano Polaka planującego zamach na Zełenskiego. Prokuratura Krajowa przedstawiła zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Jak podano, gromadził informacje mające pomóc w zamachu na prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przekazało polskiej prokuraturze Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. W toku śledztwa ustalono, że podejrzany zgłosił gotowość do działania na rzecz wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej (Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR) i nawiązywał kontakty z obywatelami rosyjskimi, bezpośrednio zaangażowanymi w wojnę na Ukrainie. Jak poinformowano, „kluczowy materiał dowodowy w sprawie” uzyskano od strony ukraińskiej.

Anna Adamiak, rzeczniczka Prokuratora Generalnego powiedziała, że do zadań Pawła K. „należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka”. Zaznaczyła, że „miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa”. Sprecyzowała, że chodziło o prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełeńskiego.

Za tego rodzaju czyn grozi kara do 8 lat więzienia. Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy wniosek o areszt dla podejrzanego. Sąd przychylił się do wniosku.

Według ustaleń dziennikarskich, śledztwo ma charakter rozwojowy. Jest prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Krajowej, za co odpowiada Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

Sprawę skomentował premier rządu warszawskiego, Donald Tusk. – Nawet jeśli mamy do czynienia z odosobnionym wypadkiem szaleńca, musimy zdać sobie sprawę, że obecnie wszyscy powinniśmy być skupieni na bezpieczeństwie – powiedział.

NASZ KOMENTARZ: Ewentualny zamach na Zełenskiego w momencie, w którym za kilka tygodni straci dyzmokratyczną legitymację do sprawowania władzy, to czysta głupota i prezent dla Ukraińców, którzy zyskają męczennika, nie dla Rosjan.

Polecamy również: ONZ: Żydzi oszukują w sprawie ataku Hamasu z 7 października

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!