Wiadomości

Zatrzymano kolejne dwie osoby w związku z atakiem terrorystycznym w Wiedniu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwie osoby aresztowano w mieście Sankt Poelten w północno-wschodniej Austrii w związku z poniedziałkowymi atakami w Wiedniu, w wyniku których cztery osoby zginęły, a 17 zostało rannych – poinformowała agencja APA. Jeden z napastników zginął z rąk policji.

Jak informują władze, na wolności jest co najmniej jeden z napastników. W nocy zatrzymano kilka osób, przeszukano też kilka mieszkań w Wiedniu. Według austriackiej agencji prasowej APA, przeprowadzono rewizję w mieszkaniu zabitego terrorysty i osób z nim związanych.

Austriackie służby zidentyfikowały terrorystę zastrzelonego wczoraj w Wiedniu. To 20-letni Albańczyk, urodzony w Wiedniu, był śledzony przez służby jako jeden z 90 kandydatów na dżihad w Syrii i określany jako „sympatyk Państwa islamskiego”. Wcześniej niemiecki „Bild” napisał na stronie internetowej, że sprawca opublikował wczoraj kilka zdjęć na Instagramie, w tym przysięgę wierności Kalifatowi. Na innej fotografii zamieścił flagę ISIS.

Kurtin S., 20-letni Albanczyk, urodzony w Wiedniu w rodzinie pochodzącej z Macedonii, zapowiedział zamach na Instagramie. Pozuje tam z karabinem szturmowym Zastava M70 (jugosłowiańska wersja kałasznikowa), pistoletem i maczetą. Wypowiada też przysięgę wierności Państwu islamskiemu.

Minister spraw wewnętrznych Austrii zaapelował do mieszkańców, by w miarę możliwości nie wychodzili dzisiaj z domów. Trwa bowiem obława na pozostałych napastników. Rzecznik MSW Harald Soeroes przekazał APA, że obecnie władze zakładają, że sprawców było maksymalnie czterech.

Terroryści zaatakowali wieczorem sześć miejsc w centrum Wiednia. Atak rozpoczął się przed synagogą. Świadkowie mówili, że napastnik otworzył ogień do ludzi zgromadzonych w barach. Od północy, zgodnie z wcześniejszą decyzją austriackich władz, lokale gastronomiczne w tym kraju zostały zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.

W mieście wybuchła panika. Ludzie uciekali w popłochu z centrum Wiednia. Część szukała schronienia w barach i hotelach. Nie działała komunikacja miejska.

/rmf24.pl, TVP Info, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!