Wiadomości

Zatrzymano gangstera, który wysadził co najmniej sześć bankomatów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Co najmniej kilkaset tysięcy złotych padło łupem mężczyzny, który od wielu miesięcy okradał bankomaty na terenie całego kraju. Z ustaleń poznańskich „pezetów” Prokuratury Krajowej wynika, że podejrzany brał udział w wysadzeniu sześciu maszyn. Podczas jednej z akcji wybuch zniszczył bankomat i ponad 100 tys. zł w gotówce.

W tym roku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu rozbili już kilka grup zajmujących się wysadzaniem bankomatów. Ta metoda rabunku już od kilku lat jest w półświatku uważana za skuteczniejszą i bardziej dochodową niż „klasyczne” napady na banki.

Potwierdzeniem tego jest sprawa szajki, która w ciągu miesiąca zniszczyła kilka maszyn, zabierając z nich ponad 1,5 mln zł.

Do jednej z takich ekip należał mężczyzna ujęty w ostatnich dniach przez kryminalnych ze stolicy Wielkopolski. Podczas zatrzymania rabuś próbował uciekać, ale policjanci dopadli go po krótkim pościgu. W Wielkopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu mężczyzna usłyszał zarzuty dokonania kradzieży z włamaniem, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd aresztował podejrzanego na trzy miesiące.

Śledczy przypisują zatrzymanemu mężczyźnie udział w wysadzeniu co najmniej sześciu bankomatów m.in. na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i opolskiego. Podczas przeszukania wykorzystywanych przez niego pomieszczeń znaleziono ekwipunek saperów z półświatka: osiem butli na gaz, do których podłączone były specjalne przewody. Były one wykorzystywane do wtłaczania gazu do wnętrza bankomatu, a następnie jego detonacji.

Śledczy nie chcą na razie ujawnić wysokości strat poniesionych przez banki za sprawą grupy, do której należał zatrzymany mężczyzna. Nieoficjalnie funkcjonariusze przyznają, że chodzi o minimum setki tysięcy złotych.

Wiadomo jednak, że podczas nieudanej akcji przestępcy przesadzili z ilością gazu i detonacja nie tylko zniszczyła bankomat, ale także doprowadziła do spalenia się znajdującej się nim gotówki – 105 tys. zł.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!