Wiadomości

Zatrzymano 230 Irańczyków, którzy tańczyli i pili alkohol – grozi im kara chłosty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

230 osób aresztowała irańska policja w nocy z czwartku na piątek w Teheranie i okolicach. Młodzi mężczyźni i kobiety brali udział w koedukacyjnych imprezach tanecznych, na których podawano zakazany w tym kraju alkohol.

W nocy z czwartku na piątek Irańczycy obchodzili tradycyjne święto Jalda, symbol odnowienia i zwycięstwa światła nad ciemnością z okazji przesilenia zimowego. 

– 140 osób zostało aresztowanych, gdy tańczyli i pili alkohol w miejscowości Lawasan, 30 km na zachód Teheranu, gdzie wielu bogatych mieszkańców stolicy ma swoje domy; 90 osób zatrzymano w domu w eleganckiej dzielnicy Farmanieh na północy Teheranu – oświadczył szef stołecznej policji płk Zolfaghar Barfar. 

Media oceniają, że służby dowiedziały się o imprezach przy alkoholu z portalu Instagram, na którym zamieszczono filmy z zabawy. Policja zakomunikowała, że podczas tych nalotów skonfiskowała również narkotyki. 

Od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku spotkania w gronie osób stanu wolnego i przy alkoholu są w Iranie zakazane. Zgodnie z kodeksem karnym aresztowanym grozi grzywna lub chłosta za posiadanie lub spożywanie alkoholu, a za zorganizowanie zabawy – kara więzienia.

Policja zamknęła również w Teheranie 20 sklepów spożywczych, które sprzedawały alkohol i aresztowały ich menedżerów – podała agencja informacyjna Isna, precyzując że alkohol sprzedawano w butelkach „irańskiej marki piwa bezalkoholowego”. 

Według irańskich mediów większość alkoholu spożywanego w Iranie jest przemycana z irackiego Kurdystanu i Turcji, ale można dostać też tańszy alkohol produkowany lokalnie metodą chałupniczą.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!