Wiadomości

Zatrzymano 12 osób w ramach śledztwa dot. grupy wytwarzającej m. in. faktury kosztowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

12 osób zatrzymano, którym łącznie przedstawiono kilkadziesiąt zarzutów, to efekt dalszych działań CBŚP i KAS w ramach śledztwa dot. grupy wytwarzającej m.in. faktury „kosztowe”. Tym razem Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej wydał postanowienia o zabezpieczeniu majątku należącego do podejrzanych o łącznej wartości 4 mln zł. W całej sprawie zabezpieczono mienie warte 21 mln zł.

Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie prowadzą od wielu miesięcy śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie na zasadzie tzw. „karuzeli podatkowej” popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT. Przedmiotem przestępstwa są m.in. usługi budowlane, reklamowe i transportowe. Kolejne podmioty gospodarcze pełniące rolę „znikających” podatników lub „buforów”, tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację generowały koszty. Według śledczych w przestępczą działalność może być zamieszanych kilkaset podmiotów gospodarczych, a straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 160 mln zł.

W kwietniu na terenie województwa śląskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego przeprowadzono kolejne uderzenie w grupę. Tym razem policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 12 osób (2 kobiety i 10 mężczyzn). W trakcie przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych, siedzib spółek i biur rachunkowych policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, sprzęt komputerowy, nośniki danych informatycznych oraz ogromną ilość dokumentacji (kilkaset segregatorów). Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie około 4 mln zł, w postaci nieruchomości, mieszkań i samochodów.

Podczas działań prowadzonych w ramach śledztwa wsparcia udzielili funkcjonariusze KAS ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach.

W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT, czy wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT. 6 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna kierowania nią. Według śledczych podejrzani mogli wyprać ponad 6 mln zł.

Prokurator korzystając kolejny raz z możliwości jakie daje art. 232b KPK, przekazał szczecińskim szpitalom m.in. sterylizator, łóżko pielęgnacyjne czy masażer – sprzęt zabezpieczony podczas ostatnich działań. Przepis ten daje możliwość w stanie zagrożenia epidemicznego lub w stanie epidemii nieodpłatnego przekazania zajętych przedmiotów instytucjom walczącym z epidemią.

Jest to kolejne uderzenie w tę grupę. W śledztwie występuje już 84 podejrzanych, którym łącznie przedstawiono 350 zarzutów, w tym 59 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego 4 kierowania nią. 22 osoby pozostają tymczasowo aresztowane. Prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym podejrzanych na łączną kwotę ponad 21 mln zł. Zabezpieczono nieruchomości, luksusowe samochody, pieniądze w różnej walucie, środki pieniężne na rachunkach bankowych, biżuterię, sprzęt kosmetyczny, zabawki oraz sprzęt elektroniczny AGD i RTV. Wśród zabezpieczonych nieruchomości znajduje się obiekt o powierzchni ponad 3 hektarów w skład, którego wchodzi pub, restauracja i staw. Warto przypomnieć, że na początku roku przekazano część zabezpieczonych rzeczy w postaci sprzętu AGD, RTV, kosmetycznego, zabawek oraz samochodów dla szczecińskich szpitali i Policji, o łącznej wartości ponad 3 mln zł.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!