Wiadomości

Zatrzymania i zarzuty za zakłócanie działania sieci teleinformatycznych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dwie osoby, które dokonywały zakłócenia pracy systemów teleinformatycznych operatorów sieci komórkowych GSM dopuszczając się przestępstwa wymierzonego w cyberbezpieczeństwo kraju.

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił zatrzymanym zarzuty zakłócania pracy w sieci teleinformatycznej kwalifikowane z art. 269a kk.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości po 20 tysięcy złotych, dozór Policji oraz zakaz kontaktowania się z osobami objętymi śledztwem.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że podejrzani zorganizowali infrastrukturę teleinformatyczną, która składała się z modemów i urządzeń współpracujących z hurtową ilością kart SIM, zapewniającą anonimizację połączeń telefonicznych oraz działań wykonywanych w Internecie i ukrycie danych osób z niej korzystających. Obecne ustalenia śledztwa wskazują, że zbudowana przez podejrzanych infrastruktura mogła być wykorzystywana m.in. przez obce służby specjalne do prowadzenia działań dezinformacyjnych na terenie Polski.

Podejrzani zarządzali systemem oraz nadzorowali jego prawidłowe funkcjonowanie. Współpracowali z osobami, które udzielały im wsparcia w zakresie technicznym oraz logistycznym, w tym m.in. zakupie, sprzedaży, rejestracji hurtowych ilości kart SIM na fikcyjne dane.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzili przeszukania w ponad 20 lokalizacjach na terenie całego kraju, m.in. w miejscach zamieszkania zatrzymanych oraz w siedzibach podmiotów gospodarczych. Zabezpieczono obszerny materiał dowodowy w postaci m.in. urządzeń typu simbox, kart SIM, nośników danych, w tym komputerów, telefonów, pamięci przenośnych, dysków twardych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!