Wiadomości

Zarzuty dla pracowników Urzędu Skarbowego w Szamotułach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie oszustw podatkowych i wyłudzenia podatku VAT, popełnionych na terenie powiatu szamotulskiego. Na polecenie prokuratora, 27 sierpnia 2019 roku, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, wspólnie z Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów, zatrzymali sześciu pracowników Urzędu Skarbowego w Szamotułach.

W toku śledztwa ustalono, iż pracownicy Urzędu Skarbowego w Szamotułach dokonywali kontroli podatkowych, w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami, w żaden sposób nie weryfikując przedkładanych przez podatnika dokumentów. Odstępowali również od kontroli podatkowych w sytuacjach, gdy byli zobowiązani do ich przeprowadzenia.

W sprawie tej dotychczas zarzuty działania, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej przedstawiono 6 osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Jak ustalono, w okresie od 2014 do 2015 roku doprowadziły one do niezasadnych zwrotów podatku VAT na kwotę przekraczającą 12 milionów złotych. Główny sprawca przestępczego procederu został tymczasowo aresztowany, wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym.

Pięciu urzędnikom prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstwa, określonego w art. 231 § 1 kk, to jest niedopełnienia przez nich, jako funkcjonariuszy publicznych, swych obowiązków, przez co działali na szkodę interesu publicznego. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat trzech. Szósty z podejrzanych usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kk, polegającego na niedopełnieniu obowiązków, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ten czy z kolei zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczeń majątkowych i zawieszenia w obowiązkach służbowych.

/centrumprasowe.pap.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!