Wiadomości

Żaryn: Za nielegalne przekroczenie granicy grozi natychmiastowe wydalenie i zakaz wjazdu do UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Za nielegalne przekroczenie granicy grozi natychmiastowe wydalenie i zakaz wjazdu do UE – napisał w sobotę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn przypomniał w swoim wpisie, że w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące nielegalnej migracji.

“Za nielegalne przekroczenie granicy grozi natychmiastowe wydalenie i zakaz wjazdu do UE” – napisał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. “Nielegalne przekraczanie granicy Polski to zakaz na całą Europę” – dodał.

Pod koniec października weszła w życie nowelizacja wprowadzająca przepisy, zgodnie z którymi cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE postanowieniem komendanta placówki SG będzie musiał opuścić terytorium Polski. W postanowieniu o opuszczeniu RP orzeka się też zakaz wjazdu do Polski i państw Strefy Schengen na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Nowelizacja wprowadziła też przepis, zgodnie z którym szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców może pozostawić bez rozpoznania wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, jeśli został on złożony przez cudzoziemca zatrzymanego niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE. Nie może tego zrobić, jeśli cudzoziemiec ten “przybył bezpośrednio z terytorium, na którym jego życiu lub wolności zagrażało niebezpieczeństwo prześladowania lub ryzyko wyrządzenia poważnej krzywdy, oraz przedstawił wiarygodne przyczyny nielegalnego wjazdu na terytorium RP i złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej niezwłocznie po przekroczeniu granicy”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!