Wiadomości

Protest pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w obronie polskich kopalń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dzisiaj w Warszawie po godzinie 12 odbył się protest górników z Federacji Związków Zawodowych GK Polskiej Grupy Energetycznej w obronie polskiej suwerenności energetycznej. Demonstracja odbyła się pod hasłem “Tak dla suwerenności energetycznej Polski. Nie dla wysokich cen energii i ciepła” i wzięło w niej udział kilkaset osób – informuje portal Media Narodowe.

Manifestacja związkowców odbyła się pod siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ul. Jasnej 14. Ich zdaniem działania unijnych biurokratów doprowadzą do upadku polskiej suwerenności energetycznej, gospodarki, a także drastycznego wzrostu cen w sklepach.

“Bez stabilnego systemu energetycznego i ciepłowniczego, opartego na krajowych zasobach, uzależnieni będziemy od dostaw węgla i gazu z krajów sąsiednich. To ich gospodarka będzie się rozwijać – znajdując w naszym kraju rynek zbytu. Będziemy za to płacić w comiesięcznych rachunkach za prąd i ciepło – gdzie dowolność regulacji ceny będzie dniem powszednim dla obcego kapitału” – czytamy w manifeście związkowców.

Swój udział w manifestacji górników potwierdził również były wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. W trakcie swojego przemówienia zapowiedział drastyczny skok cen energii oraz ciepła już w styczniu 2022 roku.

– Polityka klimatyczna Unii Europejskiej prowadzi do gigantycznych podwyżek cen energii i ciepła. Popieram zdecydowanie związkowców. Zagrożeniem numer jeden dla polskiej gospodarki są wysokie ceny energii oraz ciepła. W styczniu 2022 roku czekają nas podwyżki energii o 20-30 procent, ciepła – w zależności od samorządu – od 20 do nawet 50 procent. Klimatyczna polityka regulacyjna UE prowadzi do trwałej niekonkurencyjności polskiej gospodarki, zagraża dziesiątkom tysięcy miejsc pracy w Polsce i prowadzi do uzależnienia od importu energii oraz gazu z zewnątrz. Przeciwko temu dzisiaj związkowcy będą protestować – powiedział poseł Solidarnej Polski.

Polityk korzystając z okazji zaprosił również uczestników dzisiejszej manifestacji oraz wszystkich Polaków do udziału w tegorocznym Marszu Niepodległości.

– Za kilka dni, kilkadziesiąt tysięcy Polaków, tutaj 11 listopada w Warszawie przejdzie w Marszu Niepodległości. W marszu, który będzie miał podstawowe hasło, z którym się utożsamiamy “Niepodległość nie na sprzedaż”. Zapraszamy wszystkich Polaków. Walczymy o niskie ceny energii i ciepła – dodał Janusz Kowalski.

/medianarodowe.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!