Wiadomości

Zarif: Iran oczekuje od USA rekompensaty za sankcje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sankcje USA wyrządziły irańskiej gospodarce bilion dolarów strat. Po zniesieniu przez USA sankcji i ponownym przystąpieniu do JCPOA, Iran będzie oczekiwał jakiejś formy rekompensaty – powiedzia minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

Jednostronne sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone wyrządziły irańskiej gospodarce szkody o wartości 1 biliona dolarów i teraz Teheran oczekuje odszkodowania – powiedział minister spraw zagranicznych Iranu.

Mohammad Dżawad Zarif oznajmił po podjęciu przez Stany Zjednoczone działań mających na celu przywrócenia porozumienia nuklearnego Iranu z mocarstwami światowymi z 2015 r. i zniesienie sankcji, że Teheran będzie chciał negocjować kwestię odszkodowań za poniesionych szkody.

„Kiedy się spotkamy, podniesiemy kwestię odszkodowań” – powiedział Zarif w godzinnym wywiadzie dla irańskiej państwowej sieci informacyjnej PressTV.

„Czy te rekompensaty przybiorą formę reparacji, czy będą miały formę inwestycji, czy też formę środków zapobiegających powtórzeniu się tego, co zrobił Trump” – mówił w odniesieniu do byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Szef irańskiej dyplomacji zauważył, że Chiny i Rosja okazały się „przyjaciółmi” Iranu w erze sankcji. Z kolei Niemcy, Francja i Wielka Brytania, które są europejskimi sygnatariuszami porozumienia znanego jako E3, nie podjęły żadnych konkretnych wysiłków, aby utrzymać swoje więzi z Iranem.

„Sytuacja, którą Europa sobie sprokurowała, wygląda tak, że musi ona czekać, aż Stany Zjednoczone podejmą decyzję. Zdali się na łaskę Stanów Zjednoczonych” – powiedział Zarif.

„Teraz powinni przekonać Stany Zjednoczone, by wróciły [do porozumienia nuklearnego] przynajmniej po to, by pozwolić im… zachować godność i wypełnić swoje zobowiązania. To nie jest trudne zadanie” – dodał.

/aljazeera.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!