Wiadomości

Zarażenie i kwarantanna części personelu 1. Wojskowego Szpitala Polowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podoficer został zarażony koronawirusem, a jego koledzy z 1. Wojskowego Szpitala Polowego objęci kwarantanną profilaktyczną. Szpital prowadzi działania w ograniczonym trybie. Zarażony żołnierz jest weteranem misji zagranicznych – informuje portal Defence24.pl.

Podoficer przebywał na terenie jednostki wojskowej przez dwa dni, nie ujawniając żadnych istotnych problemów zdrowotnych – podkreśla mjr Iwona Manos, rzecznik prasowy szpitala.

Kwarantanną objęta została grupa żołnierzy zawodowych i dwóch pracowników wojska. Stan zarażonego jest dobry. Żołnierz leczony jest specjalistycznie przez oddział zakaźny Kujawsko – Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

– Zarażony żołnierz wrócił niedawno z podróży służbowej i przez dwa dni tj. 16 i 17 marca wykonywał zadania i obowiązki służbowe – poinformowała mjr Iwona Manos, rzecznik prasowy 1. WSzP.

Zakażenie prawdopodobnie może mieć związek z pobytem podoficera w uzdrowisku w Krynicy-Zdroju, gdzie mieści się 20. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny. Placówka jest jednym wojskowych zakładów leczniczych, w których odbywają się turnusy rehabilitacyjne dla weteranów i weteranów poszkodowanych.

– Żołnierz kontaktował się osobiście z pewną grupą żołnierzy oraz dwójką pracowników wojska i właśnie ta grupa realizuje aktualnie kwarantannę domową, tzn. przebywa w warunkach izolacji – dodaje mjr Iwona Manos.

Kwarantanna domowa została nałożona na żołnierzy przez Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej w Bydgoszczy – podkreśla mjr Manos, która sama jest objęta kwarantanną do 30 marca. Kwarantanną domową objęto także rodziny i bliskich żołnierzy i pracowników wojska, którzy mieli kontakt z zarażonym podoficerem.

1. Wojskowy Szpital Polowy nie został zamknięty, lecz pracuje w ograniczonym trybie. Personel medyczny prowadzi szkolenia w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy – placówka również działa normalnie.

– Zarażony podoficer nie należy do personelu medycznego. W trakcie pobytu w jednostce na nie kontaktował się z 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy. Nie ma zatem ryzyka przeniesienia infekcji na pacjentów szpitala oraz na personel. Profilaktycznie wdrożono właściwe procedury na oddziale ortopedii, którego lekarz miał kontakt z chorym – wyjaśnia mjr Iwona Manos, rzecznik prasowy 1. WSzP

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!