Felietony

Zapalenie ucha mogło dziesiątkować neandertalczyków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zapalenie ucha, które dzisiaj stanowi częstą, ale uleczalną dolegliwość małych dzieci, dla neandertalczyków mogło okazać się wyniszczające – sugerują naukowcy na łamach pisma „Anatomical Record”.

Jedna z największych zagadek pradziejów dotyczy wymarcia naszego prehistorycznego kuzyna – neandertalczyka. Dlaczego to neandertalczycy wymarli, a nie nasi praprzodkowie? Nad przyczynami wyginięcia neandertalczyków uczeni głowią się od pokoleń, proponując ciągle nowe teorie.

W najnowszych badaniach naukowcy sugerują, że przyczyna może być związana z anatomią ucha neandertalczyków.

„Kiedy po raz pierwszy zrekonstruowaliśmy trąbkę Eustachiusza u neandertalczyków odkryliśmy, że jest niezwykle podobna do tych u ludzkich niemowląt” – opisuje prof. Samuel Marquez z SUNY Downstate Health Sciences University (USA).

Jak dodaje, infekcje ucha środkowego są wszechobecne u niemowląt, ponieważ kształt trąbki Eustachiusza sprzyja gromadzeniu się bakterii wywołujących zapalenie. Podobny kształt miała trąbka Eustachiusza u neandertalczyków.

Obecnie infekcje te są łatwe w leczeniu. Ponadto, w wieku ok. pięciu lat trąbka Eustachiusza u ludzkich dzieci wydłuża się, a kąt staje się ostrzejszy, umożliwiając drenaż ucha. Prawie eliminuje to nawracanie infekcji.

W przeciwieństwie do współczesnych ludzi struktura trąbki Eustachiusza u neandertalczyków nie zmieniała się z wiekiem.

Oznacza to, że infekcje ucha i ich powikłania, w tym infekcje dróg oddechowych, utrata słuchu czy zapalenie płuc, mogły stawać się przewlekłe.

Stanowiło to zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia przez całe życie i mogło wywoływać znacznie większą śmiertelność również w dorosłym wieku. Mogło wpływać na ogólne osłabienie organizmu sprawiając, że neandertalczycy byli mniej sprawni jako konkurenci naszych praprzodków.

Więcej tutaj:
https://www.downstate.edu/news_releases/2019/09-19-2019.html

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!