Wiadomości

Żandarmeria zatrzymała byłego dowódcę rodzajów sił zbrojnych generała Lecha M.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała byłego dowódcę rodzajów sił zbrojnych generała broni Lecha M. i dwie inne osoby – ustalił portal TVP Info.

– Dokonano zatrzymań na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie nieprawidłowości przy organizacji Air Show – powiedział portalowi tvp.info rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Artur Karpienko. Nie potwierdził jednak, że chodzi o generała M. Zatrzymanie jest związane ze sprawą opisywaną przez „Gazetę Polską”.

– W toku prowadzonego przez Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie śledztwa w sprawie m.in. niedopełniania obowiązków służbowych oraz działania na szkodę interesu publicznego w latach 2010-2015 przez oficerów z byłego Dowództwa Sił Powietrznych oraz Dowództwa generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w związku z organizacją pokazów lotniczych w ramach Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu, dzisiaj na polecenie prokuratora Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie funkcjonariusze Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej zatrzymali trzy osoby, w tym gen. broni rez. Lecha M. – byłego Dowódcę Sił Powietrznych, a następnie Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych; płk Dariusza M. – Szefa Oddziału Ekonomiczno – Finansowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz płk rez. Ryszarda P. – prezesa zarządu stowarzyszenia SWAT – poinformował Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, portal defence24.pl.

Lech M. jest generałem broni Wojska Polskiego w stanie spoczynku. W 2007 r. został mianowany na stanowisko asystenta szefa Sztabu Generalnego WP ds. Sił Powietrznych.

W maju 2010 r. M. został Dowódcą Sił Powietrznych – objął dowództwo po gen. Andrzeju Błasiku, który zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Trzy lata później – w grudniu 2013 r. – ówczesny prezydent Bronisław Komorowski mianował go Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych – faktycznie został nim z początkiem 2014 r. M. w czerwcu 2015 r. przeszedł w stan spoczynku.

O Lechu M. głośno było w lutym 2011 r., kiedy to złożył w Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu powietrznym, którego miała się dopuścić załoga Jaka-40 (podróżowali nim dziennikarze) w dniu katastrofy w Smoleńsku. Według M. piloci samolotu narazili życie pasażerów i własne, bo lądowali w warunkach niedopuszczalnych.

/TVP Info, defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!