Wiadomości

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w Białymstoku szpiegów, zbierali informacje o jednostkach wojskowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosjanin i Białorusin zostali zatrzymani w Białymstoku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz obcego wywiadu – dowiedział się portal tvp.info. Według Służby Kontrwywiadu Wojskowego szpiedzy gromadzili informacje o jednostkach wojskowych, sytuacji kadrowej, a także o jednostkach wojsk sojuszniczych. Obaj mieszkali w Polsce od wielu lat – informuje portal TVP Info.

Rosjanin i Białorusin zostali zatrzymani przez Żandarmerię Wojskową 21 i 22 kwietnia w Białymstoku. Śledztwo w tej sprawie prowadzą Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie i Służba Kontrwywiadu Wojskowego.

– Ustalenia SKW wskazywały, że prowadzili oni działalność szpiegowską na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej. Obaj podejrzani od wielu lat zamieszkiwali Polsce. W ramach działalności gromadzili informacje o jednostkach wojskowych, ich dyslokacji, rozwinięciu, wyposażeniu i sytuacji kadrowej, a także o jednostkach wojsk sojuszniczych – potwierdza w rozmowie z portalem tvp.info rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz

Rosjanin i Białorusin usłyszeli w prokuraturze zarzuty szpiegostwa. Zostali aresztowani przez sąd na trzy miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdza w rozmowie z portalem tvp.info, że materiał zgromadzony przez SKW wskazuje, że „Rosjanin i Białorusin, działając na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce, prowadzili działania polegające na rozpoznaniu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!