Wiadomości

Naimski: Polska jest zabezpieczona energetycznie na wielu płaszczyznach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wariant zakładający odcięcie dostaw rosyjskich był przygotowywany, a teraz jest już realizowany – powiedział pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

– Strategie dywersyfikacji jest to wariant, w którym odbiorcy gazy w Polsce otrzymają ten surowiec na tym poziomie, na którym otrzymywali go do tej chwili – powiedział we wtorek Naimski. Zapewnił, że Polska jest zabezpieczona energetycznie na wielu płaszczyznach.

– Gazoport w Świnoujściu został rozbudowany w ostatnim czasie do możliwości przekazywania do naszego kraju 6,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie. Mamy wejścia z Niemiec. Mamy możliwość fizycznego rewersu gazu w gazociągu jamalskim. 1 maja uruchamiamy interkonektor, który połączy terminal w Kłajpedzie z Polską. Cała seria inwestycji, które rozpoczeliśmy 6 lat temu, jest kończona w tym roku – mówił na wtorkowej konferencji Piotr Naimski.

Naimski deklarował również, że wszystko to razem powoduje, że przesyłowy sysem gazowy w Polsce jest zrównoważony, zbilansowany, a odbiorcy mogą się czuć bezpiecznie.

– Polska planowała z końcem grudnia tego roku, odcięcie się od dostaw z Rosji wraz z wyczerpaniem długoterminowego kontraktu Jamalskiego. Rosjanie to przyspieszają. Damy sobię z tym radę, będziemy oddawali sukcesywnie konieczne inwestycje w tym roku. W czwartym kwartale, w grudniu tego roku bedziemy mogli powiedzieć, że strategia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski została zrealizowana – przekonywał Naimski.

Czytaj też:

PGNiG: Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!