Wiadomości

Zamordyści z KO chcieli delegalizacji stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Jest decyzja

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura Okręgowa w Warszawie negatywnie rozpoznała wnioski złożone przez posłów i senatorów Koalicji Obywatelskiej o delegalizację stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

O decyzji i jej powodach poinformowała portal tvp.info rzeczniczka tej prokuratury Aleksandra Skrzyniarz. Przypomniała, że parlamentarzyści KO wnioskowali o delegalizację stowarzyszenia twierdząc, że miały miejsce przypadki „rażących naruszeń prawa” przez kierownictwo stowarzyszenia podczas organizacji marszów, które przeszły ulicami Warszawy 11 listopada w latach 2017-20. Politycy powoływali się przy tym na Prawo o stowarzyszeniach.

– W ocenie posłów i senatorów zachowanie uczestników marszów wyczerpywało znamiona przestępstwa publicznego propagowania totalitarnego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych oraz publicznego znieważania grup ludności z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej – poinformowała prokurator Skrzyniarz.

Stołeczna prokuratura po przeprowadzeniu analizy wniosków stwierdziła, że postępowania karne w zakresie popełnienia przestępstw (m.in. z art. 256 i 257 Kodeksu karnego) podczas Marszu Niepodległości w latach 2017-20 zostały zakończone wydaniem postanowień o odmowie wszczęcia postępowania bądź o ich umorzeniu.

– Podkreślić należy, że czyny objęte tymi postępowaniami odnoszą się wyłącznie do zachowań osób fizycznych, nie zaś stowarzyszenia. Konstrukcja odpowiedzialności karnej przyjęta w Kodeksie karnym obejmuje wyłącznie osoby fizyczne, nie osoby prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Stowarzyszenie nie jest podmiotem, które może naruszyć prawo poprzez popełnienie czynów stypizowanych w art. 256 i art. 257 Kodeksu karnego, albowiem nie jest osobą fizyczną, która podlega odpowiedzialności karnej – wskazuje Skrzyniarz.

Jak dodaje, analiza dokonana przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie „nie dostarczyła również podstaw do stwierdzenia, że cele lub działalność stowarzyszenia Marsz Niepodległości prowadzą do naruszenia art. 13 Konstytucji”.

– Zgodnie z tym przepisem zakazane jest istnienie organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa – przekazała.

Wskazuje też, że przeanalizowane dokumenty stowarzyszenia – m.in. statut oraz program – „prowadzą do przeciwnych wniosków”.

– Program nie zakłada ani totalitarnych metod, ani praktyk właściwych dla wskazanych reżimów. Również działalności stowarzyszenia nie cechuje nienawiść rasowa i narodowościowa. Analiza dokumentów stowarzyszenia prowadzi do wniosku, że cele stowarzyszenia i jego działalność polegają na promocji postaw i zachowań patriotycznych. Celem stowarzyszenia jest m.in. promowanie obchodów Święta Niepodległości – komentuje.

Na koniec podkreśla, że szczegółowa analiza wszelkich materiałów i okoliczności dotyczących stowarzyszenia Marsz Niepodległości wskazuje, że „brak podstaw do skierowania przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie wniosku do sądu o delegalizację stowarzyszenia”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!