Wiadomości

Żale Owsiaka: “Część obywateli, nie płacąc podatku, nie będzie także przeznaczała na odpis 1 proc.”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd wprowadził zmiany podatkowe, zgodnie z którymi więcej osób nie zapłaci podatku PIT. To zmniejszy wpływy organizacji pożytku publicznego, na które można odpisać 1 proc. podatku.

“Kolejna próba zamotania jakże przejrzyście wypracowanych zasad 1 proc. odpisu z podatku dla organizacji pożytku publicznego właśnie wychodzi w pomysłach rządzących. Otóż zmiany Polskiego Ładu skutecznie pomniejszą wielkość pieniędzy przekazywanych dzięki 1 proc. organizacjom pożytku publicznego. Sam 1 proc., którego zasady, w warunkach rodzącej się polskiej demokracji, po latach, wypracowano jako super jasne i dla organizacji pożytku publicznego stanowiące niezwykle skuteczny sposób pozyskiwania funduszy na działalność, teraz legnie w gruzach” — narzekał na swoim Facebooku Jerzy Owsiak.

“Na dzień dzisiejszy system podatkowy spowoduje, że część obywateli, nie płacąc podatku, nie będzie także przeznaczała na odpis 1 proc. I mówi się trudno. Ci, którzy przekazują, nadal będą spokojnie decydowali komu te pieniądze przekazać. Ale rząd wpadł na chytry pomysł, że (i tutaj jak zwykle bardzo dla mnie pokrętne wyjaśnienie) jeśli z tego powodu organizacje stracą, to rząd zrekompensuje, czyli dołoży od siebie (znowu zabierze komuś), a następnie minister właściwy ds. finansów publicznych rozdzieli tę pulę według… własnego uznania. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że nie ma takiego, skutecznego, jasnego, przejrzystego i uczciwego algorytmu, który według uznania zrobiły to dobrze” — napisał Owsiak.

“Nasza Fundacja i mam nadzieję, że wiele innych organizacji, które bardzo ciężko pracują na swoją wiarygodność oraz wsparcie darczyńców konkretnymi akcjami, czy 1 proc., także nie będą akceptowały tego kolejnego niejasnego i pogmatwanego rozdawnictwa” — podkreślił.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!