Wiadomości

Zakłady z Mielca dostarczą 16 śmigłowców siłom zbrojnym Filipin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Filipiny zamówiły w koncernie Lockheed Martin 16 śmigłowców S-70i Black Hawk. Maszyny zostaną wyprodukowane w PZL Mielec. Kontrakt ma wartość około 12 miliardów pesos filipińskich (równowartość około 915 mln PLN lub 240 mln USD).

Dostawa śmigłowców ma nastąpić w latach 2020 – 21, przy czym pierwsze Black Hawki z Mielca trafią na Filipiny pod koniec przyszłego roku. Filipiny zdecydowały się na pozyskanie śmigłowców S-70i Black Hawk w ramach programu śmigłowca wsparcia bojowego.

Początkowo Manila planowała zakup śmigłowców Bell 412EP, produkowanych w Kanadzie. Kilka maszyn tego typu znajduje się już w służbie, są wykorzystywane między innymi do transportu VIP. Po tym jak w lutym 2018 roku ujawniono podpisany w grudniu 2017 roku kontrakt, władze Kanady wyraziły jednak zaniepokojenie, że maszyny te mogłyby zostać „wykorzystane do działań przeciwpartyzanckich”.

W reakcji na to prezydent Duterte, który prowadzi wojnę z mafią narkotykową i radykałami islamskimi, w tym samym miesiącu zerwał umowę i zaczął rozglądać się za innym dostawcą. Spośród czterech rozpatrywanych ofert, zwycięska okazała się ta obejmująca maszyny Black Hawk.

Maszyny z Mielca mają zastąpić wczesne wersje śmigłowców UH-1, pamiętające czasy wojny w Wietnamie. Maszyny Black Hawk wytwarzane w Mielcu, dostarczano ostatnio np. do Chile. Są one używane przez polską Policję. Cztery śmigłowce zostały także – wraz z szerokim pakietem doposażenia, wsparcia i szkoleń – zakupione na początku br. dla Wojsk Specjalnych.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!