Wiadomości

Syryjski samolot Su-22 został trafiony rakietą przeciwlotniczą wystrzeloną przez protureckich bojowników

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Samolot wojskowy Syryjskich Sił Powietrznych został trafiony rakietą przeciwlotniczą na północy prowincji Hama.

Portal SouthFront potwierdził tę informację w syryjskich źródłach wojskowych, gdzie dodatkowo uzyskano informację, iż syryjski samolot myśliwsko-bombowy Su-22M4 został trafiony rakietą przeciwlotniczą z przenośnej wyrzutni (MANPAD), przy czym została ona wystrzelona przez bojowników, gdy przeprowadzał on lot bojowy nad północną Hamą. Doświadczony pilot zdołał bezpiecznie wylądować w nieokreślonej bazie lotniczej w prowincji Homs.

Ugrupowanie Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), niegdyś stanowiące syryjskie skrzydło al-Kaidy, natychmiast wzięło na siebie odpowiedzialność za atak. Jednak później związana z nim agencja informacyjna, Iba’a stwierdziła, że atak na samolot bojowy był wspólnym przedsięwzięciem bojowników koalicji Hajat Tahrir asz-Szam i formacji popieranych przez Turcję.

Bojownicy operujący na terenie prowincji Idlib mają na wyposażeniu kilka typów MANPAD, w tym sowieckie 9k38 Igla i chińskie FN-6. Wykorzystanie przez bojowników MANPAD nie jest czymś zaskakującym i prawdopodobnie dzisiejszy incydent będzie miał ograniczony wpływ na rosyjskie i syryjskie operacje lotnicze nad Wielkim Idlibem.

Jak już informowaliśmy, wczoraj formacje protureckich bojowników wraz z oddziałami ugrupowania Hajat Tahrir asz-Szam podjęły ofensywę na północy prowincji Hama:

Protureccy bojownicy podjęli ofensywę na północy prowincji Hama i zdobyli dwa syryjskie miasta

Przy okazj agencja informacyjna Islamskiej Partii Turkiestanu, znana jako Islam Awazi, opublikowała zdjęcia bojowników tego ugrupowania ostrzeliwujące syryjską armię w północnej Hamie przy użyciu tureckiego moździerza. Moździerz ów zidentyfikowano jako HY-12, produkowany na licencji odpowiednik francuskiego MO-120-RT [Mortier de 120 mm Rayé Tracté Modèle F1).

/southfront.org/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!