Wiadomości

Zagrożenie terrorystyczne we Francji na bardzo wysokim poziomie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zagrożenie terrorystyczne we Francji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – powiedział dyrektor francuskiego kontrwywiadu Nicolas Lerner w wywiadzie dla tygodnika „Le Journal du Dimanche”.

Szef Dyrekcji Generalnej Bezpieczeństwa Wewnętrznego tłumaczył, że sprawcami ataków są coraz częściej osoby, niepowiązane z grupami terrorystycznymi, które zradykalizowały się za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Szef francuskiego kontrwywiadu poinformował w „Le Journal du Dimanche”, że obecnie służby pilnują siedmiu i pół tysiąca osób podejrzewanych o działania terrorystyczne. „W ciągu ostatnich 18 miesięcy doszło do siedmiu zamachów na terytorium kraju. W tym samym okresie działania Dyrekcji Generalnej Bezpieczeństwa Wewnętrznego umożliwiły udaremnienie pięciu planowanych zamachów.” – podkreślił Nicolas Lerner. Dodał, że jeszcze kilka tygodni temu udaremniono próby ataków na wschodzie Francji i w Marsylii.

Szef francuskiego kontrwywiadu tłumaczył, że ataki terrorystyczne na wielką skalę dokonywane przez dżihadystów z Syrii są „nadal możliwe, ale mniej prawdopodobne”. „Sprawcy ostatnich osiem ataków na terytorium kraju nie byli znani francuskim służbom.” – zaznaczył Nicolas Lerner.

Dyrektor kontrwywiadu mówił, że priorytetem dla francuskich władz jest śledzenie osób skazanych za terroryzm, które wychodzą z więzienia po odsiedzeniu wyroku, monitorowanie działań dżihadystów w mediach społecznościowych oraz tropienie terrorystów powracających z Syrii.

Nicolas Lerner wyraził także zaniepokojenie „wzrostem radykalizmu” we francuskim społeczeństwie i wskazał, że w ciągu ostatnich czterech lat udaremniono sześć ataków ze strony skrajnej prawicy i jeden atak planowany przez skrajnie lewicowych aktywistów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!