Wiadomości

Zacięte walki w Sudanie. Rośnie liczba ofiar wojny domowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zacięte walki między wojskami rządowymi i paramilitarnym ugrupowaniem Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) i jego sojusznikami toczą się w miastach na zachodzie Sudanu.

Według fragmentarycznych i niepełnych informacji, jakie docierają z Sudanu, rozpoczęta w połowie kwietnia wojna domowa między armią rządową i siłami RSF trwa w rejonie stolicy Chartumu oraz na zachodzie kraju, zwłaszcza w Darfurze i Kordofanie.

W środę zginął gubernator stanu Darfur Zachodni Chamis Abbakar – poinformowało cytowane przez Agencję Reutera zbrojne ugrupowanie, którym dowodził. Według źródeł rządowych zabili go bojownicy RSF po tym, jak oskarżył to ugrupowanie i jego sojuszników o zbrodnię ludobójstwa.

– Cywile zabijani są systematycznie, ginie ich bardzo, bardzo wielu – powiedział wcześniej Abbakar telewizji Al-Hadath i wezwał do międzynarodowej interwencji w Sudanie. Według organizacji pozarządowych, tylko w stolicy Darfuru Zachodniego, El Geneina, od początku wojny zginęło 1,1 tys. cywilów. Źródła ONZ szacują, że od początku wojny domowej ponad 2 mln osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów a 530 tys. szukało schronienia w sąsiednich krajach.

/TVP Info, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!