Wiadomości

Zachodnie służby wywiadowcze: zwycięstwo Talibów stanie się impulsem dla europejskich “samotnych wilków”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Strategiczne niepowodzenie Joe Bidena podczas wycofywania się z Afganistanu w uporządkowany sposób i upadek budowanego ogromnym kosztem państwa afgańskiego zmotywuje potencjalnych terrorystów – „samotnych wilków” na Zachodzie – uważa dyrektor generalny brytyjskiej agencji wywiadowczej.

Dyrektor generalny MI5 Ken McCallum rozmawiał z brytyjskim nadawcą publicznym BBC w piątek, w przeddzień 20. rocznicy ataku z 11 września, dzieląc się nie tylko swoimi przemyśleniami i wspomnieniami dotyczącymi tamtego ataku terrorystycznego, ale także zwracając uwagę na nowe i utrzymujące się zagrożenia dla Zachodu, a w szczególności Wielkiej Brytanii.

McCallum podkreślił, że ogólnie istnieją dwa rodzaje zagrożeń terrorystycznych stojących przed Wielką Brytanią: wysoce wyrafinowane ataki planowane i kierowane z zagranicy – ​​takie jak 11 września – oraz ataki w stylu samotnego wilka, w pewnym stopniu inspirowane, ale nie bezpośrednio kontrolowane przez ekstremistyczne organizacje. Szef szpiegów przyznał, że źródłem tych zagrożeń był „głównie” radykalny islamizm.

Podczas gdy w 10. rocznicę ataków z 11 września panował na Zachodzie pewien optymizm w podejściu do „wojny z terroryzmem” – termin, który McCallum odrzuca jako niepotrzebną gloryfikację terrorystów jako żołnierzy, a nie przestępców – jako że niedługo przedtem zginął w Pakistanie bin Laden, dziś tego samego się nie da powiedzieć. Rzeczywiście, nieudane wycofanie się Zachodu z Afganistanu dało zastzyk energii potencjalnym terrorystom w Wielkiej Brytanii.

Zwrócił on uwagę, jak na zachowania islamistów wpłynęły sukcesy ISS w Syrii i Iraku, dając “z dnia na dzień psychologiczny impuls, podnosząc morale ekstremistów tak tutaj lub w innych krajach”.

– Widzieliśmy wzrost „inspirowanego” terroryzmu; tak zwane Państwo Islamskie osiągnęło coś, czego nie udało się Al-Kaidzie, ponieważ udało mu się zainspirować wielu ludzi nie mających bezpośredniego związku z Państwem Islamskim – tłumaczy McCallum.

Według niego z tym samym będziemy mieli do czynienia teraz.

– Nie ma wątpliwości, że wydarzenia w Afganistanie dodały otuchy i ośmieliły niektórych ekstremistów – stwierdził dyrektor generalny MI5.

Dodajmy, że w podobnym tonie wypowiadają się ludzie służb specjalnych w innych krajach Zachodu…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!