Wiadomości

Zacharowa grozi, chodzi o Kaliningrad: “Nie będziemy czekać w nieskończoność”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

​Jeśli w najbliższych dniach sytuacja z tranzytem do Kaliningradu nie zostanie rozwiązana, Moskwa podejmie “ostre działania” wobec Litwy i Unii Europejskiej – zapowiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Od 17 czerwca na mocy sankcji nałożonych przez UE tranzyt przez Litwę do Kaliningradu został mocno ograniczony. Sankcje wobec Rosji uniemożliwiają transport żelaza, stali i metali do Kaliningradu przez kraje UE. Rosyjska enklawa korzystała dotąd z litewskich kolei oraz dróg.

Maria Zacharowa tłumaczy, że dialog z Komisją Europejską i Litwą jest kontynuowany i problem z tranzytem powinien zostać rozwiązany “w najbliższej przyszłości”. – Mamy nadzieję, że jedyna słuszna decyzja zostanie podjęta w Brukseli i Wilnie, co zapewni niezakłócony tranzyt do eksklawy Rosji – powiedziała. Podkreśliła, że z powodu blokady rosyjscy przedsiębiorcy “ponoszą straty z powodu nielegalnych restrykcji nałożonych jednostronnie przez Litwinów”.

– Nie będziemy czekać w nieskończoność. Po raz kolejny ostrzegamy, że jeśli sytuacja nie ustabilizuje się w najbliższych dniach, to Rosja podejmie ostre działania wobec Litwy i Unii Europejskiej, których przygotowania już zostały zakończone. Rozwiązywanie problemu trwa zbyt długo – powiedziała.

Czytaj też:

Gubernator Kaliningradu chce eksterytorialnej autostrady? „Takie żądania wysuwał Hitler wobec Polski”

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!