Wiadomości

Za pomysłem przywrócenia w Polsce “rozbicia dzielnicowego” stoją ludzie Sorosa?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wprowadzenie „współczesnego rozbicia dzielnicowego”, likwidacja ministerstw, legalizacja związków partnerskich i adopcji dzieci przez takie związki – to nowe założenia programowe zaplecza intelektualnego Platformy Obywatelskiej. Za koncepcją decentralizacji państwa od kilku miesięcy lobbuje środowisko związane z Fundacją Batorego, a główne skrzypce gra tam wykładowca na uniwersytecie George’a Sorosa.

Radio WNET opublikowało program polityczny przygotowany dla Platformy Obywatelskiej przez ekspertów – prawnika prof. Macieja Kisilowskiego i Pawła Lisiewicza, byłego szefa gabinetu Bronisława Komorowskiego.

„Daleko idąca decentralizacja ma również obejmować kwestie światopoglądowe, jak związki partnerskie czy małżeństwa homoseksualne oraz adopcja dzieci przez takie pary. Symbolem głębokiej decentralizacji państwa ma być nowa forma Senatu, w skład którego będą wchodzić przedstawiciele marszałków województw” – zaznaczono w dokumencie.

Portal tvp.info sprawdził źródła tego projektu. Współautor dokumentu Maciej Kisilowski to wiceprezes stowarzyszenia Inkubator Umowy Społecznej, które promuje pomysł zmiany ustroju Polski pod hasłem „Zdecentralizowana Rzeczpospolita”. Co się kryje za tym projektem i kto za nim stoi?

„IUS jest stowarzyszeniem stawiającym sobie za cel opracowanie nowych rozwiązań ustrojowych, które stałyby się podstawą trwałego porozumienia Polaków o różnych poglądach i sympatiach politycznych. (…) Nasza propozycja zmian ustrojowych jest przykładem tego, co nauka prawa publicznego nazywa „umową bez pełnej podbudowy teoretycznej” (ang. incompletely theorized agreement), czyli umową społeczną, którą poszczególne środowiska popierają z odmiennych powodów, bez próby osiągnięcia zgody co do podstawowych założeń filozoficznych” – czytamy na stronie ZR.

W zarządzie stowarzyszenia zasiadają dr hab. Anna Wojciuk (prezes), prof. Maciej Kisilowski, prof. Antoni Dudek, dr hab. Mikołaj Herbst i prof. Sylwia Sysko-Romańczuk.

Ale pierwsze skrzypce gra tam Maciej Kisilowski, wykładowca na węgierskim Uniwersytecie Środkowoeuropejskim, finansowanym przez George’a Sorosa, który występuje w mediach (m. in. w „Rzeczpospolitej”, „Newsweeku”, Politico.eu) i nagrał filmik promujący koncepcję decentralizacji Polski. To właśnie on razem z Piotrem Lisiewiczem jest autorem kontrowersyjnego dokumentu przygotowanego przed eurowyborami dla PO.

Od połowy marca Maciej Kisilowski razem z Anną Wojciuk promują swój projekt „Zdecentralizowana Rzeczpospolita”. W tekście pt. „Silna Polska, mądrze zdecentralizowana”, tłumacząc potrzebę zmiany ustroju, Kisilowski, Wojciuk i Antoni Dudek przekonywali, że dzięki wprowadzeniu ich projektu w życie „partia, która wygrywa kilkoma punktami procentowymi jedne wybory (parlamentarne), nie będzie mogła narzucić swoich przekonań automatycznie całemu krajowi”.

W wywiadzie z Tomaszem Lisem dla „Newsweeka” Kisilowski swoją wizję przedstawiał na kontrze do sprzeciwu Prawa i Sprawiedliwości wobec pomysłów środowisk LGBT (skrót od: lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe).

– Gdybyśmy mieli system, o którym mówimy, tzn. że konstytucyjnie decydują województwa, to Jarosław Kaczyński nie mógłby straszyć kartą LGBT w Warszawie, bo nikogo na Podkarpaciu nie interesuje, co robią warszawiacy – stwierdził prof. Kisilowski.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!