Wiadomości

Za kilka dni UE zadecyduje o końcu samochodów spalinowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Rzeczpospolita” informuje, że już ponad pół roku trzeba czekać na auto z tradycyjnym silnikiem. Szybciej można kupić pojazd elektryczny, bo to dla producentów priorytet. Unia za tydzień pogrzebie auta benzynowe i diesle.

“Odbiór auta zamawianego w salonie do produkcji w czasie krótszym niż pół roku staje się rarytasem. Osiem–dziesięć miesięcy czekania to już standard, do niektórych modeli kolejka sięga półtora roku. Spowodowane pandemią ograniczenia w zaopatrzeniu fabryk aut w części i komponenty, pogłębione wojną w Ukrainie, wywróciły plany sprzedażowe importerów oraz dealerów. I coraz bardziej frustrują klientów” – czytamy w “Rzeczpospolitej”.

Z artykułu dowiadujemy się, że “kto chce kupić w miarę szybko samochód, powinien zamawiać +golca+ bez dodatkowego wyposażenia”. “Automatyczna skrzynia biegów najbardziej opóźnia dostawę auta. Dla przyspieszenia odbioru trzeba też rezygnować z szyberdachu, kamery cofania, matrycowych reflektorów, wielostrefowej klimatyzacji, nawet czujników parkowania i nawigacji. Według internetowej platformy sprzedażowej Carsmile, te elementy wyposażenia generalnie spowalniają produkcję samochodów większości marek” – pisze “Rz”, według której warto zdecydować się teraz na auto elektryczne, bo okazuje się, że terminy dostaw mogą być krótsze niż dla samochodów spalinowych. Choć nie oznacza to dostępności od ręki.

Dzięki rządowym dopłatom “oraz różnym bonusom sprzedawców, samochody elektryczne choć katalogowo znacznie droższe od porównywalnych spalinowych, coraz bardziej jednak zbliżają się do nich realnym kosztem zakupu”, a do “całkowitego zrównania cena napędów elektrycznego i spalinowego potrzeba jeszcze ok. czterech lat”.

“Rz” pisze, że los aut spalinowych “zostanie jednak przypieczętowany już w przyszłym tygodniu: 7 lub 8 czerwca Parlament Europejski będzie głosował za dopuszczeniem na rynek od 2035 r. samochodów wyłącznie bezemisyjnych”.

/Rzeczpospolita/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!