Wiadomości

Z Odessy wyruszył pierwszy statek z ukraińskim zbożem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwszy od początku wojny statek wypłynął z Odessy. Poinformowały o tym władze Ukrainy. To pierwszy taki transport od lutego, czyli od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez ukraiński resort infrastruktury, pierwszy ze statków, który wyruszył z Odessy, to jednostka Razoni pod banderą Sierra Leone. Statek wiezie 26 tysięcy ton ukraińskiej kukurydzy do portu w libańskim Trypolisie.

Minister Ołekasndr Kubrakow poinformował, że w odeskich portach oczekuje jeszcze 16 statków załadowanych zbożem, które nie mogły do tej pory wypłynąć z powodu wybuchu wojny. Jak dodał, Ukraina w najbliższych tygodniach planuje osiągnąć pełne moce w eksporcie produkcji rolnej.

Ukraińskie porty od początku wojny były blokowane przez rosyjską marynarkę wojenną. 22 lipca w Turcji Rosja zobowiązała się do odblokowania eksportu ukraińskiego zboża. Ukraina posiada w magazynach około 20 milionów ton ziarna, bez którego niektórym regionom świata grozi kryzys żywnościowy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!