Wiadomości

Z końcem czerwca polscy żołnierze zakończą służbę w Afganistanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zgodnie z decyzjami Sojuszników, postanowiliśmy nie przedłużać misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Z końcem czerwca, po 20 latach, kończymy wojskowe zaangażowanie w największej operacji NATO w historii. Już dziś w nocy do kraju powrócą pierwsi polscy żołnierze – poinformował na twitterze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie ogłosił w połowie kwietnia, że wojska USA opuszczą Afganistan do 11 września, tj. przed 20. rocznicą ataków na World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon. W Afganistanie przebywa ok. 7000 żołnierzy spoza USA, głównie z krajów NATO, ale także z Australii, Nowej Zelandii i Gruzji. Siły amerykańskie liczą 2500 żołnierzy.

Zapytany w dniu 3 maja o to, czy polscy żołnierze również wycofają się z Afganistanu do 11 września, szef MON Mariusz Błaszczak odparł: “Tak, plany są skoordynowane, w myśl zasady, że razem weszliśmy do Afganistanu, razem przystosowywaliśmy nasze wojsko do sytuacji i razem z Afganistanu wychodzimy”.

Szef MON: do 11 września wycofamy się z Afganistanu

Dziś prezydent Andrzej Duda poinformował, że wycofanie polskich żołnierzy z Afganistanu nastąpi nawet wcześniej, bowiem z końcem czerwca.

“Zgodnie z decyzjami Sojuszników, postanowiliśmy nie przedłużać misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Z końcem czerwca, po 20 latach, kończymy wojskowe zaangażowanie w największej operacji NATO w historii. Już dziś w nocy do kraju powrócą pierwsi polscy żołnierze” – napisał na twitterze prezydent.

Dodajmy, że z chwilą ogłoszenia przez prezydenta USA decyzji o wycofaniu amerykańskich sił z Afganistanu, Talibowie podjęli ofensywę, która przebiega w sposób wręcz błyskawiczny, a żołnierze afgańskich sił rządowych, wspierani dotąd przez Amerykanów i przez nich wyposażeni i wyszkoleni, zaczęli masowo przechodzić na stronę Talibów.

Ogromna liczba afgańskich żołnierzy dołączyła do Talibów w prowincjach Baghlan, Balch i Wardak

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!