Świat Wiadomości

Z facebooka wyciekły miliony danych jego użytkowników. W tym również wielu Polaków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal onet.pl na mało znanym forum hakerskim jeden z użytkowników opublikował numery telefonów i dane osobowe setek milionów użytkowników Facebooka, w tym imiona i nazwiska, daty urodzenia, a w niektórych przypadkach także adresy e-mail. Na liście osób, których dane wyciekły, jest prawie 2,7 mln użytkowników z Polski. To kolejna odsłona sprawy z 2020 r.

Ujawnione przez nieznaną osobę dane dotyczą ponad 533 mln użytkowników Facebooka ze 106 krajów, 32 mln z nich to użytkownicy w USA, 11 mln z Wielkiej Brytanii, a 6 mln z IndiiWyciekły: imiona i nazwiska, numery telefonów, Facebook ID (identyfikator, który Facebook przypisuje każdemu z użytkowników), lokalizacje, daty urodzenia, biografie oraz adresy e-mail.

Jak podkreśla Alon Gal z firmy Hudson Rock zajmującej się cyberprzestępczością, który jako pierwszy odkrył wyciek danych, mogą one dostarczyć cennych informacji cyberprzestępcom, którzy podszywają się pod innych lub wyłudzają dane logowania.

Gal po raz pierwszy zauważył, że z Facebooka wyciekły dane osobowe w styczniu, gdy jeden z użytkowników tego samego forum, na którym w sobotę pojawiły się dane,promował bota, który za odpowiednią kwotę miał dostarczyć numery telefonów setek milionów użytkowników Facebooka. Sprawę opisał wówczas serwis Motherboard.

“Baza danych tej wielkości zawierająca prywatne informacje, takie jak numery telefonów wielu użytkowników Facebooka,z pewnością doprowadziłaby do tego, że ludzie o złych zamiarach wykorzystaliby te dane do przeprowadzenia ataków socjotechnicznychlub prób włamania” – ostrzegał wówczas Gal w rozmowie z amerykańskim Insiderem.

Teraz, cały zbiór danych został umieszczony na forum hakerskim za darmo, co sprawia, że jest dostępny dla każdego, kto posiada podstawowe umiejętności w tym temacie.

Co na to pan Zuckerberg?

Źródło: onet.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!