Wiadomości

Z Bałtyku wydobyto działko przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Działko przeciwlotnicze Oerlikon na podstawie morskiej niemieckiej produkcji z czasów II wojny światowej oraz windę kotwiczną wydobyto z Bałtyku w ramach programu badawczo-naukowego „Wraki Kołobrzegu”.

Akcja wydobycia działka przeciwlotniczego Oerlikon na podstawie morskiej i windy kotwicznej z Bałtyku na wysokości Kołobrzegu była efektem wielomiesięcznych podwodnych prac archeologicznych organizowanych przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w ramach projektu „Wraki Kołobrzegu”. Ten realizowany jest od 2016 r. dzięki finansowemu wsparciu m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Działko znajdowało się na promie desantowym F 193, który zatonął w marcu 1945 r. podczas walk o Kołobrzeg. Nie ma takiego działka na podstawie morskiej w żadnym polskim muzeum. To absolutny ewenement – powiedzia w miejscu prowadzenia akcji dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Adam Ostasz.

Dodał, że Kołobrzeski Skansen Morski ma „już jedną taką podstawę, którą wydobyliśmy w 2017 r. przy okazji wydobywania armaty Schneider wz.97., ale dopiero teraz będzie mieć kompletne działko o wadze ok. 550 kg”.

Ostasz wyjaśnił, że wydobyte działko Oerlikon niemieckiej produkcji pochodzi z czasów II wojny światowej. Ta broń używana była już podczas I wojny światowej, a w zmodyfikowanej formie wykorzystywana jest również obecnie. Amerykanie montowali te działka na monitorach rzecznych podczas wojny w Wietnamie.

Wydobyto też windę kotwiczną. Pochodzi ona z wraku prawdopodobnie dużej barki, zatopionej na zachód od wejścia do Kołobrzegu.

– Mam nadzieję, że na windzie kotwicznej będą jakieś tabliczki znamionowe – powiedział Ostasz.

Wydobyte z Bałtyku zabytki techniki morskiej są, jak to określił Ostasz „obrośnięte i zardzewiałe”, wymagają pracochłonnej konserwacji i zaprezentowane zostaną w przyszłym roku. Trafią, tak jak poprzednie znaleziska wydobyte w ramach „Wraków Kołobrzegu”, do jedynego w Polsce Skansenu Morskiego w Kołobrzegu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!