Wiadomości

Ile kasy dostaną policjanci, by przestali chorować?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W czwartek późnym wieczorem przedstawiciele Policji porozumieli się z ministrem Joachimem Brudzińskim. Dostaną 655 zł podwyżki od stycznia 2019 roku i kolejne 500 od 2020 roku. W skali roku to oznacza podwyżkę 10 tysięcy złotych. Na rękę.

Chodzi oczywiście o pieniądze – podwyżki zaplanowane są w dwóch etapach. Najpierw 655 zł brutto – już od stycznia 2019 roku, czyli za dwa miesiące. To oznacza ponad 500 zł netto. Rok później kolejne 500 zł brutto, czyli ok. 390 zł na rękę. W sumie więc za niespełna 14 miesięcy funkcjonariusze będą co miesiąc zarabiać o 1155 zł więcej (około 900 zł na rękę). Od 2020 roku każdy policjant zarobi więc rocznie na rękę blisko 10 tysięcy złotych więcej niż dziś.

Od lipca 2019 roku obowiązywać będą pełnopłatne nadgodziny dla Policji, ale również strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Do tej pory przysługiwało im jedynie prawo do odebrania za nie dni wolnych. Teraz będzie to żywa gotówka. Na początek rozliczane mają być w ciągu 6 miesięcy, ale negocjacje w tej kwestii jeszcze będą trwały.

Policyjni emeryci nie będą już musieli spełniać wymogu ukończenia 55 lat przy zakończeniu służby. Do tej pory mogli przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod warunkiem, że mieli w tym momencie przynajmniej 55 lat. Od lipca 2019 roku ten warunek zniknie.

MSWiA zaproponowało, że najpóźniej do 2020 roku zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych pieniędzy dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby i dobrą ocenę pracy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!