Wiadomości

Wznowiono śledztwo ws. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Katowicki IPN podjął umorzone w 2006 r. śledztwo sprawie śmierci założyciela i duchowego ojca oazowego Ruchu Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego. Duchowny zmarł w 1987 r. w niemieckim Carlsbergu.

Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku. Walczył w wojnie obronnej w 1939 r., po czym włączył się w działalność konspiracyjną. Był jednym z przywódców Polskiej Organizacji Partyzanckiej na Ziemi Tarnogórskiej (była to struktura stanowiąca wydzielony pion w ramach ZWZ). Został aresztowany i skazany przez Niemców na karę śmierci, zamienioną następnie na więzienie. Był więziony w KL Auschwitz.

Tarnogórska POP

Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia przyjął w 1950 r. Od grudnia 1981 r. przebywał na emigracji. W 1982 r. osiadł w ośrodku polskim Marianum w Carlsbergu w RFN.

Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu, Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu. „Zwalczały go zarówno organy bezpieczeństwa PRL, jak również innych krajów komunistycznych” – napisał Grajewski.

Informację o podjęciu postępowania ws. śmierci ks. Blachnickiego przekazał dziennikarz „Gościa Niedzielnego” Andrzej Grajewski, który przez laty jako członek Kolegium IPN zainicjował to śledztwo i teraz został powiadomiony o jego wznowieniu.

– Potwierdzam, że śledztwo zostało podjęte, natomiast komunikat w tej sprawie wyda po weekendzie majowym Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – powiedział naczelnik pionu śledczego w katowickim IPN prok. Michał Skwara, który będzie prowadził to postępowanie. Nie chciał zdradzić, jakie są powody podjęcia śledztwa.

W marcu 2005 r. Grajewski jako członek Kolegium IPN zainicjował wszczęcie śledztwa po tym, jak dowiedział się o okolicznościach śmierci ks. Blachnickiego. Według niego wskazują one na to, że duchowny został zamordowany.

Pierwsze postępowanie IPN w tej sprawie zostało umorzone w lipcu 2006 r. z uwagi na brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!