Wiadomości

Wystawiali fałszywe faktury, by wyłudzić 8,5 miliona złotych unijnych dotacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Blisko 10 milionów złotych zabezpieczenia majątkowego dokonali policjanci i prokuratorzy w śledztwie dotyczącym wyłudzenia funduszy unijnych. Wstępne obliczenia wskazują, że dzięki obrotowi „pustymi” fakturami i fikcyjnemu zawyżaniu dochodów firmy, wyłudzonych zostało prawie 8,5 miliona złotych. Kolejne pół miliona czekało na wypłatę. W sprawie zatrzymano 3 mężczyzn wieku 29, 43 i 46 lat. Wszyscy usłyszeli zarzuty. Organizujący cały proceder 46-latek został tymczasowo aresztowany.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie materiałów operacyjnych policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. W postępowanie zaangażowani są również funkcjonariusze z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Śledztwo dotyczy wyłudzenia dotacji unijnych w kwocie prawie 8,5 miliona złotych przez jednego z zamojskich przedsiębiorców. Mężczyzna dzięki współpracy z innymi podmiotami uczestniczył w obrocie “pustymi”, bądź częściowo „pustymi” fakturami, co pozwoliło zawyżyć dochody firmy i ubiegać się o większe fundusze. Pozyskane środki z Unii Europejskiej miały być przeznaczone na innowacyjne usługi internetowe. Do wystawiania faktur dochodziło od 2017 roku. Wyniku wytworzenia fałszywych dokumentów o wartości prawie 5 milionów złotych, doszło do uszczuplenia podatku VAT na łączną kwotę blisko miliona złotych. Faktury dotyczyły głównie nabycia i zbycia usług oraz towarów, które nigdy nie zostały zrealizowane. Transakcje były fikcyjne.

Jak wynikało z ustaleń operacyjnych, na wypłatę z funduszy czekało kolejne pół miliona złotych. W związku z tym konieczne było szybkie zatrzymanie sprawców. W czwartek rano funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie wspierani przez policjantów zajmujących się cyberprzestępczością z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie weszli do mieszkań osób zaangażowanych w ten proceder. Na terenie powiatu zamojskiego zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 29, 43 i 46 lat. W trakcie dokonanych przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli nośniki danych, kopie binarne jednostek komputerowych, dokumentację dotyczącą prowadzonych działalności, faktury oraz gotówkę w łącznej kwocie prawie 40 tysięcy złotych.

Wszystkie osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszały zarzuty związane wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych faktur. Wobec dwóch podejrzanych w wieku 29 i 43 lat prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego w kwotach po 30 tys. złotych. Odpowiadający za zorganizowanie całego procederu 46-latek, na wniosek śledczych został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Dodatkowo na poczet przyszłej kary dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę prawie 10 mln złotych.

Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

komisarz Kamil Gołębiowski
Policja Lubelska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!