Europa Wiadomości

Wysoki ukraiński urzędnik kradł pieniądze przeznaczone na zakup amunicji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wykryła proceder korupcyjny polegający na zakupie amunicji artyleryjskiej po zawyżonej cenie. W sprawie zatrzymany został wysoki rangą urzędnik jednego z głównych departamentów Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Wysoki ukraiński urzędnik kradł pieniądze przeznaczone na zakup amunicji. O zdemaskowaniu planu korupcyjnego poinformowało biuro prasowe kontrwywiadu wojskowego SBU.

“W grudniu 2022 roku szef Głównej Dyrekcji Organizacji Produkcji Amunicji i Budowy Obiektów Specjalnego Przeznaczenia MON podpisał umowę na dostawy amunicji z przedsiębiorstwem państwowym ‘Postęp’ bez zgody Departamentu Audytu Wewnętrznego MON. W grudniu tego roku szef podpisał dodatkową umowę z dopiskiem ‘do użytku służbowego’. Po czym nastąpiła płatność” – czytamy w komunikacie.

“Skup odbywał się po zawyżonych cenach i z pominięciem zabezpieczeń antykorupcyjnych. Ponadto grupa urzędników próbowała zakupić amunicję po zawyżonej cenie, którą ministerstwo zakontraktowało już po cenach rynkowych” – dodano.

Według informacji funkcjonariuszy SBU i Prokuratury Generalnej nielegalne zakupy oscylowały na kwotę prawie 1,5 miliarda hrywien.

Kierownictwo firmy “Progres” i szef urzędu zostali natychmiast odwołani ze swoich z pełnionych funkcji. Urzędnik państwowy został zatrzymany i najbliższe tygodnie spędzi w areszcie śledczym.

Proceder korupcyjny przy zakupie amunicji, to kolejne w ostatnich dniach przestępstwo wykryte przez funkcjonariuszy ukraińskiej SBU. 8 grudnia poinformowano o zatrzymaniu czterech pracowników firmy obsługującej naprawy myśliwców Su-27.

“Dyrektor przedsiębiorstwa wraz ze współpracownikami zorganizował fikcyjny zakup nowego modułu wzmacniacza mocy do sprzętu wojskowego” – poinformowano.

W wyniku śledztwa Prokuratura Generalna oszacowała, że w ramach procederu zdefraudowane mogło zostać blisko 2 miliony hrywien.

Polecamy również: Polscy biskupi reagują na papieskie błogosławienie sodomitów. “Nie ma zgody”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!