Wiadomości

Wyróżnienie dla żołnierza, który pomógł obezwładnić nożownika w kinie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szeregowy Tomasz Wolak został w poniedziałek wyróżniony przez dowódcę szczecińskiej 12. Brygady Zmechanizowanej. Żołnierz pomógł obezwładnić mężczyznę, który 23 grudnia zaatakował nożem w kinie dwie osoby.

Szer. Tomasz Wolak był w kinie z córką podczas ataku, do którego doszło 23 grudnia w szczecińskim centrum handlowym – poinformowano w poniedziałek podczas uroczystego apelu w koszarach 12. Brygady Zmechanizowanej.

Żołnierz, gdy usłyszał krzyki wśród widzów na sali kinowej, podbiegł do mężczyzny, który próbował obezwładnić nożownika. Wyrwał napastnikowi nóż i rozpoczął ewakuację rodzin z dziećmi. Jak podano, udzielił też pierwszej pomocy mężczyźnie, którego ciężko ranił nożownik.

– Podczas udzielania pomocy poszkodowanym w sytuacji zagrożenia ich, ale przede wszystkim pańskiego życia, wykazał się pan prawdziwym hartem ducha, odwagą i wysokim poziomem wyszkolenia i wiedzy – powiedział dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Piotr Trytek, dziękując żołnierzowi za „bohaterską postawę”.

Żołnierz, pytany przez dziennikarzy o szczegóły zdarzenia, podkreślił zasługi mężczyzn, którzy pierwsi obezwładnili napastnika. Zaznaczył, że pomagał im, gdy obezwładnili i przytrzymywali go przy ziemi, rozkazując, aby wypuścił z ręki nóż, a gdy to nie pomogło, naciskał nogą rękę leżącego mężczyzny.

– Gdy to nic nie dało, usiadłem mu kolanem na głowę, wbiłem nóż w podłogę, złamałem ostrze przy trzonku i odsunąłem resztę – mówił szer. Wolak.

– Starałem się z opanowaniem prowadzić całą akcję, wydawałem polecenia różnym osobom, żeby to wszystko przebiegało w miarę sprawnie. Prosiłem rodziców, żeby zabrali swoje dzieci – wyjaśnił żołnierz. Dodał, że działań ratowniczych nauczył się w jednostce, gdzie szkolenia m.in. z pierwszej pomocy odbywają się raz w tygodniu.

Żołnierz otrzymał pismo pochwalne ze zdjęciem na tle sztandaru jednostki. Jak poinformował oficer prasowy „Błękitnej Brygady” por. Błażej Łukaszewski, to pierwsze z kilku wyróżnień, które czekają szer. Wolaka, który ma też otrzymać nagrodę finansową. Złożony ma być też wniosek do ministra obrony narodowej o przyspieszony awans.

O zdarzeniu tym pisaliśmy tutaj:

Nie żyje mężczyzna zaatakowany przez nożownika w Szczecinie

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!