Europa Polska Wiadomości

Wyrok w sprawie gwałciciela z Rimini zapadnie 10 listopada

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

10 listopada oczekiwany jest wyrok sądu w Rimini w procesie ws. brutalnej napaści na Polaków – powiedział we wtorek pełnomocnik ofiar, Maurizio Ghinelli. Do tego dnia sąd odroczył proces domniemanego szefa bandy napastników, Kongijczyka Guerlina Butungu.

Podczas wtorkowej rozprawy sąd zdecydował, że Butungu będzie sądzony w trybie natychmiastowym i jednocześnie przy skróconej procedurze, polegającej na postępowaniu na podstawie akt sprawy, bez wysłuchania zeznań świadków. To zaś oznacza, że poszkodowani Polacy – zgwałcona kobieta i jej zraniony partner – nie muszą przyjeżdżać do Rimini, by złożyć zeznania.

Zdaniem pełnmocnika Polaków wiele wskazuje na to, że rozprawa 10 listopada będzie ostatnia i że po całodniowej debacie można oczekiwać wydania wyroku. Ze względu na skrócony tryb mecenas Ghinelli przewiduje redukcję kary do jednej trzeciej. Wyjaśnił, że najwyższy wymiar kary – od 7 do 20 lat – grozi Butungu za rozbój. Zdaniem prawnika trudno na obecnym etapie snuć przypuszczenia o wysokości kary.

Z wybranego trybu postępowania zadowolony jest szef prokuratury w Rimini Paolo Giovagnoli, który po rozprawie powiedział dziennikarzom, że jest to dobre rozwiązanie w przypadku takich przestępstw.

Oburzenie trybem skróconym z możliwością obniżenia kary wyrazili obecni w sądzie przedstawiciele organizacji broniących praw kobiet, w tym ofiar przemocy seksualnej. „Gwałt to zabójstwo duszy, niech sąd się wstydzi” – powiedziała jedna z protestujących. (PAP)

Źródło: wolnosc24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!