Wiadomości

Wyrok ws. byłej działaczki PO. Wyprowadziła pieniądze, by sfinansować swoją kampanię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

To „odprysk” afery polickiej.

Sąd skazał byłą działaczkę Platformy Obywatelskiej Joannę Ż. za wyprowadzenie blisko 200 tys. zł z Chemika Police na kampanię wyborczą, gdy kandydowała do Sejmu w 2015 roku – poinformował dziennikarz Radia Szczecin Tomasz Duklanowski.

Joanna Ż., była prezes klubu siatkarskiego Chemik Police, została skazana na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu i zwrot do 185 tys. zł wyprowadzonych z klubu pieniędzy. Śledczy ustalili, że była prezes zleciła innej osobie – również objętej aktem oskarżenia – dokonanie analizy marketingowej dla klubu; osoba ta w tym czasie nie prowadziła działalności gospodarczej. Mężczyzna wystawił za to cztery faktury na ponad 46 tys. zł.

– W rzeczywistości żadne analizy nie zostały wykonane, pieniądze, które zostały uzyskane i wypłacone z klubu Chemik Police, częściowo następnie służyły do prowadzenia kampanii pani prezes, która nie występowała już jako prezes, ale kandydatka w wyborach parlamentarnych w 2015 roku – mówił w styczniu ubiegłego roku rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Marcin Lorenc.

Śledztwo w aferze polickiej w sprawie nieprawidłowości w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne Police dotyczy wielu wątków związanych według prokuratury z „oszustwami i innymi przestępstwami na szkodę Grupy Azoty Zakłady Chemiczne”. Chodzi głównie o sprawę zakupu, za blisko 29 mln dolarów amerykańskich (okolo 87 mln zł), akcji spółki African lnvestment Group, wydobywającej w Afryce fosforyty. Zdaniem prokuratury, akcje były warte około 5 mln zł.

Pierwsze zarzuty w aferze postawiono w 2017 roku CBA zatrzymało wówczas dziesięć osób – byłego prezesa ZCH Police Krzysztofa J., a także byłych członków zarządu Annę P. i Wojciecha N. oraz byłego dyrektora generalnego African Investment Group Tomasza J.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!