Wiadomości

Wyremontowane 152-milimetrowe armatohaubice Dana podczas strzelań na poligonie w Drawsku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Armatohaubice wz. 77 Dana przeszły lifting w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia S.A. Na poligonie w Drawsku Pomorskim zaprezentowały swoje możliwości:

Dana to opracowana i produkowana w Czechosłowacji samobieżna, opancerzona armatohaubica wz. 1977 na podwoziu kołowym. Działo jest zbudowane na podwoziu ciągnika kołowego Tatra T-815 VT Kolos o napędzie na wszystkie koła w układzie 8×8. Jego napęd stanowi 12-cylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 345 KM. W obrotowej wieży znajduje się 152 mm armatohaubica wyposażona w hydrauliczny, zmechanizowany układ zasilania amunicją. Znajduje się w nim 36 pocisków i 30 łusek z ładunkiem miotającym. Kolejne 24 pociski i 30 ładunków rozmieszczonych jest w pojeździe.

Szybkostrzelność przy użyciu automatu wynosi 4 strz/min i jest dwukrotnie większa niż przy ładowaniu ręcznym. Załogę stanowi 5 żołnierzy. Wojsko Polskie posiada 111 armatohaunic Dana, które były wprowadzane do uzbrojenia od 1984 roku. Część polskich armatohaubic wz. 77 zostało zmodernizowanych, m.in, poprzez zastosowanie zautomatyzowanego systemu kierowania ogniem Topaz firmy WB Electronics.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!